GREENPEACE: üks suurimaid võite saavutati Eestis

acci-n-de-greenpeace-activist-2.jpg

Greenpeace on oma kodulehel loetlenud oma viimase aja suurimad võidud. http://www.greenpeace.org/international/about/victories

Ajas tagasi rännates:

2. mail 2007 teatas Apple, et lõpetab oma tootmisliinides Greenpeace’i kampaania järgselt kõige toksilisemate kemikaalide kasutamise.

7. märtsil 2007 teatas Uus-Meremaa valitsus peale Greenpeace’i 4 aastat kestnud aktsioone, et tühistab otsuse rajada uus söe baasil töötav soojuselektrijaam Marsden B. Lisaks juba tavapärasematele aktsioonidele (miitingud, objekti hõivamine, protestimarsid, valitsusväliste organisatsioonide kaasamine, kleepsud autodel) pandi tööle ka piraatraadiojaam Heatwave FM, http://www.heatwavefm.net/.

15. veebruaril 2007 otsustas Suurbritannia ja Põhja-Iirimaa Ühinenud Kuningriigi ülemkohus, et valitsuse otsus toetada uut tuumajaamade programmi oli seadusevastane, kuna poldud piisavalt konsulteeritud kodanikega ning huvigruppidega, kes peavad tuumaenergia arendamist ohtlikuks alternatiiviks võitluses globaalse soojenemisega.

the-toxic-tanker-probo-koala.jpg

Ja ongi Eestis saavutatud võit, nii nagu Greenpeace seda mäletab – 27. september 2006. Eesti alustas Probo Koala uurimist pärast seda, kui Greenpeace’i laev Arctic Sunrise oli seda kolm päeva blokeerinud. See oli esimene ametlik aktsioon laeva vastu, mis mürgitas tuhandeid ja tappis kuus inimest Elevandiluurannikul, pannes maha mürgised jäätmed, mille vastuvõtust Hollandis keelduti. Peale jäätmete mahapanekut laev lihtsalt seilas takistamatult Eestisse kuni Greenpeace viis läbi oma aktsiooni.

Muuseas, Greenpeace’i laeva Arctic Sunrise blogis on ka selline suurepärane pilt Paldiski elektrijaamast, Greenpeace’i Soome pressiesindaja Satu Pitkäneni foto. Eestis on veel väga palju taolisi kohti, mis fotosilma läbi väärivad rahvusvahelist häbi.

weblog02.jpg

Greenpeace’i Euroopa üksuse kodulehel http://www.greenpeace.org/eu-unit/ on ilusti välja toodud organisatsiooni eesmärgid järgmistes põhivaldkondades:

Puhas energia ja kliimamuutused: aastaks 2050 saada Euroopa Liidus pool energiast taastuvatest allikatest, sulgeda täielikult sütt kasutavad soojuselektrijaamad ning tuumajaamad, ning vähendada süsinikdioksiidi emissioone 70% võrreldes 1990. aasta tasemega. Saavutada post-Kyoto leping, vähendades süsinikdioksiidi emissioone 15% aastaks 2015 ja 30% aastaks 2020 võrreldes 1990. aasta tasemega; samuti summaarselt kasvuhoonegaaside vähenemine 80% aastaks 2050. Arvestuste kohaselt ei tohiks siis globaalne kliima soojenemine olla suurem kui 2 kraadi.

GMO-d: Greenpeace on GMO-de kasutamise vastu looduses, kuna puudub adekvaatne teaduslik arusaam nende mõjudest inimese tervisele ja keskkonnale. Samuti vahepealsete meetmetena nõuab geneetiliselt muundatud toidu märgistamist ning geneetiliselt muundatud külvide eraldamist. On vastu taimede, loomade, inimeste ja geenide patenteerimisele, sest elu ei ole müüdav toode.

Ohtlikud ained: Greenpeace näitab jätkuvalt oma kampaaniatega, et ohtlike ainete kasutuselevõtt on väljunud kontrolli alt ning on laialdaselt jõudnud majapidamistoodetesse, elektroonikasse ja laste riietesse. Ohtlike aineid leidub kodutolmus, vihmavees, toidus ja meie endi kehades. Vajalik on asendada ohtlikud ained mitte- ja vähemohtlikega, näiteks Reebok, Samsung,  Puma, Nokia ja Playmobil on vastavad arengusuunised juba teinud.

Metsad: perioodil jaanuar – august 2004 saavutas Amazonase vihmametsade hävitamine uue rekordi: 6 jalgpalliväljaku suurust ala minutis, ühtekokku 26130  ruutkilomeetrit (ehk üle poole Eesti pindalast). 1950. aastast alates on hävitatud 20% Maa põlismetsadest, ning lähiaastakümneil satuvad löögi alla ka Kesk-Aafrika ning Indoneesia põlismetsad, kui trend jätkub. Maa kaotab tuhandeid taime- ja loomaliike, mis on võrreldav dinosauruste väljasuremise perioodiga 65 miljonit aastat tagasi. Illegaalne ning jätkusuutmatu metsaraie põhjustab 20% süsinikidioksiidi kontsentratsiooni kasvust. Sellise puidu müügil Euroopas arvestatakse, et 50% on illegaalselt raiutud. Rahvusvaheline puidukauplemine on seotud korruptsiooni, vägivalla, inimõiguste rikkumise ja rahapesuga. Greenpeace’i kampaaniad on suunatud kuulutamaks moratooriumid põlismetsade hävitamisele, loomaks rahvusvahelised metsakaitsealad ning peatamaks illegaalset ja jätkusuutmatut puidukaubandust ning vastavat müüki Euroopa Liidu turgudel.

Ookeanid: jätkub kalavarude vähenemine, elustiku liigilise koostise ja ökosüsteemide seisundi halvenemine, seda ka Euroopa rannikumeredes. Liiga sageli on põhjused inimese poolt loodud: jätkusuutmatud ja hävitavad kalapüügimeetodid ja -hulgad, nafta ja gaasi tarbimine, liiva ja kruusa kaevandamine, kliimamuutused jne. Euroopa Liidu rannajoon on üle 100000 km pikk, 16% elanikest elavad rannikul paiknevates regioonides. Euroopa Liidu sektorikeskne lähenemine vähendab ookeanide ja merede väärtuse majandusliku kapitali tasandile, selline poliitika on jätkusuutmatu.

Kes arvab, et võiks Greenpeace’iga liituda või ettevõtmisi toetada – kodulehelt leiab ka selle kohta hulgaliselt infot. http://www.greenpeace.org/international/

2 kommentaari

  1. Aga miks on Greenpeace seni täielikult ignoreerinud Nord Streami gaasitoru teemat?

    Ei gaasitorule!

    http://www.balticsea.lt/ee/all

  2. selle va briti kohtu otsusega tuumajaamade küsimuses on lood tänaseks nõnda:
    http://www.reuters.com/article/rbssEnergyNews/idUSL192861420080102

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: