Keskkonnamäng

Keskkonnamäng toimus 2008. aasta kevadel. Hetkel uut mängu plaanis pole.
– – –
VEEBRUARIMÄNGU AUHINNASAAJAD SELGUNUD! Laupäeval valin välja raamatud Ivo Voldile, Katrin Ennole, Leheneegrile ja Marju Toomile ning loos oli õnnelik seekord Külli Kittusele ja Triinu Lepale. Järgmise nädala jooksul on raamatud kohal, ka need 2, mis ikka veel võlgu olen…
Lõppes veebruari keskkonnamäng. Viimane küsimus oli nii raske, et õigeid vastuseid oli 4. Esimesena kell 23.42 vastas Katrin Enno, et tegemist on satelliitidega. Esimese vastuse satelliitide õigete nimedega saatis kell 00.26 Marju Toom. Tõepoolest, piltidel on Hiina satelliidid Dong Fang Hong 1 ja Dong Fang Hong 2. Kell 9.47 vastas õigesti veel Jaan Olvet ning kell 10.34 Kai Lippasaar.
Ega seekord ma ise ei oskagi kirjutada, mille järgi otsida – lihtsalt esimeselt pildilt oleks pidanud oletama, et tegu on satelliidiga. Lisaks teisel pildil istuv mees nagu oleks hiinlane, aga see on ilmselt tõlgendus teadja poolt.
Dong Fang Hong 1-ga käib kaasas lugu ka. Nimi tähendab ‘Ida on punane’ ning välja saadetuna 24. aprillil 1970 oli sel vaid üks ülesanne – eetrisse anda samanimelist laulu. Nii et 26 päeva tuli orbiidilt sellenimeline lugu. Teine oli juba televisioonisatelliitide seeria.
Nüüd hakkan jälle tegelema auhindade valiku ja kättetoimetamisega. Olen ka töökoormuse tõttu Ivole ja Heinole auhinna toimetamise võlgu. Kohe korraldan.
Teen ka vahe, kui midagi välja mõtlen, annan teada.
– – –
4. ja ühtlasi viimane voor, küsimust vt https://erikpuura.wordpress.com
Lõppes II keskkonnamängu 3. voor, küsimus vt https://erikpuura.wordpress.com/2008/02/20/keskkonnamang-ii-kusimus-3/
viimane voor järgmisel kolmapäeval.
Kutsun üles ka edasi mõtlema, kuidas peale järgmist kolmapäeva jätkata. Mul endal algas intensiivse töö ja õpetamise periood, seega eelistaksin vahet pidada, ja äkki peaks mõtlema ka huvitavate uute arenduste peale. Kuna aga on tekkinud teatud klubilaadne kooslus, äkki soovib keegi samuti huvitavaid pilte üles riputada? Prooviksin ka ise hea meelega loogilist otsingut, muidu olen ainult koostaja-poolel ning ei pruugi otsijate loogikat täielikult mõista. Ettepanekud on teretulnud.
Kella 22.30 seisuga oli õigete vastuste logi järgmine:

Külli Kittus 21:39
Katrin Enno 21:06
Triinu Lepp 21:04
Heino Raivet 20:58
Alan Rein 20:13
Ivo Volt 18:29
Veronica Irmann 18:27
Arko Olesk ‎ 18:26
Jaana Olvet 18:20
Jaan Olvet 18:12
leheneeger 18:08

Seega vooru võitis leheneeger 8 minutiga.

Õieti vastanute hulka lisandusid veel Hannes Luidalepp, Tarmo Tüür, Kristjan Oopkaup, Marta O ja Kadi Kook.

Vastus oli Freetown, Sierra Leone.

Juhtlõngi oli seekord mitmeid. Vihje kohta: selle kummalise kunstiteose autorid on Claes Oldenburg ja Coosje van Bruggen, soovitan väga tutvuda nende kunstiteoste galeriiga maailma eri linnades. Maailma suurim kummitempel Clevelandis oleks välja tulnud näiteks otsinguga ‘giant stamp’.

Kes oskas linnavaate pildi maha laadida ja suurendada, nägi näiteks ‘Sierra International Hotel’ nime ning selle järgi oli koht leitav. Oli paista ka veekogu – see oli ookean… Arko Olesk otsis üles, mis riigis on politseinikel sellised punased baretid. Samuti oli politseiauto numbril, küll väikselt, Sierra Leone lipp ning tähed ‘SLP’, mis ilmselt tähendavad ‘Sierra Leone Police’. Samuti pole Aafrikas eriti palju riike, kus kasutatakse inglise keelt.

Kõige masendavam oli loomulikult lahe-äärse slummi pilt. Tõepoolest, niiviisi seal elatakse samuti…

II keskkonnamängu 2. voor. Ülesanne – vt https://erikpuura.wordpress.com/2008/02/13/keskonnamang-ii-ulesanne-2/ Uus voor kolmapäeval, 20. veebruaril kell 18.00

II-2 tulemused ja vastus
Tõepoolest – selgeks teha, kuskohas suures maailmas on just see koht, kus poolpaljad inimesed augus kükitavad mingite viltuvajunud metalltünnide taustal ning teised neid
pildistavad – no kuulge!yl13.jpgKokkuvõttes selgus, et keskkonnamängus on tekkinud Eesti mälumängu Indrek, Jevgeni ja Ivo, kes leiavad ikka ja tavaliselt kiiresti õiged kohad üles. Nendeks on Ivo (ongi Ivo!) Volt, Katrin Enno ja leheneeger = Triin Olvet. Ajad seekord vastavalt 1:26, 4:27 ja 16:12. Veel viimasel hetkel lisandusid Jaan Olvet 22:32, Mait Urbanik 23:35 ja Merle Mandel 23:42. Niisiis kokku 6 õiget vastust. Oli ka kolm kiiret riskipakkumist – Havai, Island ja Kuriilid, seekord siiski viltu.
Ivo muidugi tunnistas, et kui muud otsingud kinni jooksma kippusid, kasutas ta erilist võtet ning nuhkis pildi ‘properties’ alt välja fotograafi nime, edasine oli juba vormistamise küsimus. Olin jällegi seljatatud uue võttega, peab küberkaitset tõhustama…Nagu ka Ivost aru sain, oli üldlevinud valeteooria see, et kus mujal inimesed rauakolakate juures augus viibivad kui kusagil Venemaal ning enamik aega kulus otsinguteks Venemaa mõõtmatustes avarustes.Vaimukuse eest tõstan esile Reigo Lehtlat. ‘Pakun vastuseks: Kuriili saared (ei leidnud küll sellist pilti veebist aga puhtloogiliselt tuletatud – valged inimesed, koledad rõivad, talisuplus, vulkaaniline must rand, geotermaalenergia, sopkad, laga (pikalivajunud kütusemahutid?) tagaplaanil, tegu ilmselt saarega, tõenäoliselt oled geoloogina ise seal käinud ja mingi nostalgiline lugu seostub jne).’ Väga hea oletus! Kahjuks seekord mööda…Katrin pööras tähelepanu järgmistele asjaoludele: ühesugused jalanõud, riietus ning mootorpaat, millega oli kaldale tuldud – siit viis mõte kruiisile; päikseprillid viitasid intensiivsele valgusele, kuigi ilm paistis mitte just väga hea olevat. Siit liikuski mõte Antarktikale ja Arktikale.Ka Jaan Olvet jõudis lõpuks õigesse punkti välja ‘Antarctica cruise tourists bath’ abil.Oli üks lihtsamatest lihtsam lahendus, kaks õigesti oletatud otsingusõna – ja pilt oleks välja tulnud teisel lehel. Need olid ‘bath’ – nimi, mille autor sellele pildile pani, ja ‘volcano’, sest mis muu see ikka maapinda nii soojaks kütab.

 

Raskema otsinguga oleks kohale jõudnud ka Wikipediast ‘ghost town’ kaudu, kus see koht ära nimetatud, pilt on siiski teine – ilmselt üks neid hooneid, mis vannitamispildil kaugel udus paistab.

Kõige otsesem vihje aga oli küsimuses endas. Ühest küljest ei olnud tegemist pettusega, teisest küljest aga… Pettuse, altvedamise üks inglise keelseid vasteid on DECEPTION ning tegemist on Deception Islandiga Antarktikas Lõuna-Shetlandi saarestikus. Üks omapärasemaid kohti kogu maailmas. Selle kraatris paiknev Kroneri laguun on ainuke geotermaalne veekogu Antarktikas. Veelgi konkreetsemalt oli pilt tehtud Whalers Bays.

1723265_antartic2_150.gif

Alates 19. sajandi algusest oli Pettusesaar koht, kuhu hülgekütid said Antarktika tormide ja jäämägede eest peitu minna. 1906. aastal asutas Norra-Tshiili vaalapüügifirma baasi, see ettevõtmine pani ka lahele nime Whalers Bay. Seal keedeti vaaladest õli ning nendes suurtes roostes tünnides hoitigi vaalaõli. 1931. aastal muutus see tegevus majanduslikult mõttetuks. 1969. aastal toimunud vulkaanipurse aga mattis juba varem mahajäetud asula osaliselt enda alla. Saarel on olnud ka palju teadusuuringute baase, kuid vulkaan on nende hävitamise eest korduvalt hoolt kandnud. Aastal 2000 oli saarel vaid hispaanlaste ja aregentiinlaste baas, needki kasutuses vaid suvel.

_1723265_di300.jpg

Nime saarele andis ameerika hülgekütt Nathanial Palmer, kes külastas saart 1820. aastal. Kaugelt näeb saar välja nagu saar ikka, tegelikkuses aga on selle keskel suur 12 km läbimõõduga kraatrilaguun – sellest selline nimi. Tegu on ühe suurima maailma loodusliku sadamaga, kuhu avaneb vaid 230 m laiune sissepääs.

Vaatamata ‘kahtlasele võttele’ kuulutan võitjaks Ivo. Ning ühtlasi luban, et hakkan nüüdsest otsima rohkem huvitavaid loogilisi puänte ja lihtsamaid lahendusi – et ka need, kes üles ei leia, saaksid pärast pisut muiata. Kuigi tagantjärele vaadates ega ka ‘volcano bath’ väga keeruline polnud… Pigem ajas segadusse võimalik sarnasus Venemaaga. Deception… Ka küberkaitset tuleb tõhustada.

– – –
Keskkonnamäng II ülesanne 1 vastusPariis, Pariis… Missuguse pildi peaks Pariisist keskkonnamängu panema? Triumfikaar ja Eiffeli torn on liiga lihtsad… Silma jäi hoopis omapärane ajalooline pilt. Maailma esimene foto, millel on teadaolevalt kujutatud elav inimene. Ning tehtud oli see loomulikult Pariisis kas 1838. aastal või 1839. aasta alguses Louis-Jacques-Mandé Daguerre poolt. Täiendavalt saab lugeda http://en.wikipedia.org/wiki/Daguerre.Foto nimi on ‘Boulevard du Temple’ ning selle vasakus all nurgas pole mitte lammas, vaid inimene, kes laseb oma saapaid puhastada. Me ei tea, kes ta oli – aga ta oli esimene teadaolev inimene maailmas, kes jäi fotole, sest seisis liikumatult! Miks on tänav tühi? Sest pildi tegemine võttis toona aega üle 10 minuti ning liikuvad objektid peale ei jäänud. Jäi ainult see mees, kes seisis paigal ja lasi saapaid puhastada!clipboard01.jpgMa arvan, et see on nii huvitav ajalooline fakt, et Pariis vääris seekord just seda pilti. Arko Olesk kommenteeris, et oli algul valel teel – arvas sõjaseisukorda, ning alles hiljem sähvatas see ajalooline foto. Ka minu mingis mälusopis olin sellest kuulnud, kuid äratundmine oli põnev.Reisi sihtkoht oli seekord väike linn nimega Saintes, mille sümboliks on Arc de Germanicus Charente jõe ääres, mis oli varem seotud Vana-Rooma linna Mediolanum Santonum sisenemisega üle silla ning hiljem laoti ümber natuke eemale, praegusesse kohta. Kuigi tegemist ei olnud tegelikult triumfikaarega, tuli see ilusti triumfikaare otsinguga välja, kuna seda peetakse ekslikult triumfikaareks. Kes neid kaari läbi otsis, nägi kindlasti ka triumfikaari lisaks Pariisile ka Barcelonas, Bukarestis jne, umbes 15. pildiotsingu lehekülje kandis aga oli see kaar. Kui oleks pannud otsingusse triumph arc -paris (mitte Pariisis), oleks selle kaare pilt välja tulnud juba kolmandal pildiotsingu lehel.Ja ümberistumine toimus linnas nimega Angouleme, mille sai leida nii rongide sõiduplaanist aadressilt http://www.voyages-sncf.com/leisure/fr/launch/home/, samuti tuli arvestada seda, et Eestiga on tunnine ajavahe! Muidugi sai vastuse leida ka rongimarsruutide kaardit katse-eksituse-meetodil. Ümber oleks pidanud istuma prantslaste superkiirrongi TGV pealt. Muideks, just Angouleme-Saintes liinil on vahepeatuseks Cognac! Oli ka alternatiivseid ümberistumiskohti, nagu Niort ja Rochefort, õige aga oli seekord just Angouleme.carte_routiere.gifVõitja oli seekord Katrin Enno kell 20.26, järgnesid Jaan Olvet 21.11, leheneeger 22.26, Arko Olesk 22.32 ning uue mängijana Külli Kittus 22.34, Ivo Volt 23.46, Marta O 16.44.Uus mäng järgmisel kolmapäeval!
– – –
Jaanuari keskkonnamäng koondas enda ümber ligi 50 huvilist, loodetavasti huviliste ring paisub veelgi, sest ülehomme algab veebruari keskkonnamäng uute reeglitega. Igal veebruari kolmapäeval kell 18.oo ilmub keskkonnaabi blogisse uus ülesanne. Reegel on lihtne: iga ülesande puhul võidab auhinna see, kes annab esimesena õige vastuse ning saadab selle e-teate kaudu aadessil keskkonnaabi@gmail.com. Kuna punktide kogumine pole tähtis, loob see võimaluse ka riskimiseks. Samalt e-posti aadressilt saadetuna läheb arvesse vaid esimene vastus. Praktika näitas, et kiirel otsingul on vaja nii teadmisi, leidlikkust kui lihtsalt vedamist. Võib pakkuda ka peast. Nii et kõigil on võimalus. Võitjad saavad auhinnad kuu lõppedes. Kõikide kuu jooksul õieti vastanute seast loositakse kuu lõpus ka loosiauhinnad.Viisin läbi jaanuarimängu auhindade loosimise. Kokku oli 205 õiget vastust. Kuidas loosida? Võtsin 2 juhuslikku rahatähte numbritega 407083 ja 248001 ning jagasin need läbi 205-ga. Jagamise jäägid olid vastavalt 158 ja 156. Lugesin siis vastavalt 158. ja 156. õige vastuse ning leidsin, et nende saatjateks olid Mariann ja Ivo. Palju õnne!Jaanuarimängu auhinnad (ikkagi 10 vooru läbitud…):I koht Leheneeger – Insight World Travel Atlas Deluxe DVD Rom EditionII koht Katrin Enno – Insight World Travel EncyclopediaIII koht (jagamisel, Hobbuster, Heino Raivet, Kalev Päädam) – DK Publishing raamat Map: SatelliteLoosiauhinnad (Ivo Volt ja Mariann Jalakas) – DK Publishing Traveller’s AtlasKiire soojendusküsimus uueks mänguks (ilma auhinnata): Mis aastal on tehtud see foto?soojendus2.jpgTagasivaade jaanuarimänguleKümme vooru otsimist, viimased kolm korraga, kõige raskem küsimus nr 10. Kõigepealt voorudest.8. voor – Laose pealinn, mille kirjakuju Wikipedia andmetel eesti keeles on nüüd Viangchan, varem oli Vientjan. Võis vastata ka muidugi inglise keeles. Kõige lihtsam oli üles leida kuulsa kuldse monumendi järgi, näiteks ‘golden monument’ oleks vastuse andnud mõne hetkega. Raskem tee oli ära tunda internetiputka aknalt lao keel ning sealt pealinnani jõudmine oli lihtne. Kiireim oli Ivo Volt (5 punkti), 4 punkti said Tarmo Tüür, Mariann Jalakas, Katrin Enno, Kalev Päädam ja Hugo Tang. Esimesena jäi kiirusepunktist ilma Heino Raivet. Kahju on liider Hobbusterist, kes pakkus Laos. Riik on õige, aga küsitud oli linna… Kuidas ka tahaksin, ei oleks korrektne teiste suhtes selle õigeks lugemine. Sorry.9. voor – Põhja-Iirimaa linn Londonderry ehk Derry. Lihtsaim oli loomulikult Bogside’is hoone küljel olev kuulus pannoo, mis tuli väga paljude kombinatsioonidega otsingus ‘boy gas mask bomb’ välja. Autode tuledest oli näha ka vasakpoolne liiklus. Lisaks oli poisi riietel Iirimaa kujuline embleem. Kiireim oli Mariann Jalakas (5 punkti), järgnesid Kalev Päädam, leheneeger, Marta O, Ivo Volt ja Kristjan Oopkaup. Neile 4 punkti. Esimesena jäi kiirusepunkti ukse taha Veronica Irmann.10. voor – kogu mängu kõige raskem ülesanne, Tuva pealinn Kõzõl või Kyzyl, tõlkes ‘punane’. Kinni sai hakata esimesel pildil ainult hoone arhitektuurist ja slaavi tähtedest hoone katusel TDMT, samuti paistsid hoone tagant mäed. Teisel pildil oleva bussi järgi oleks võinud oletada kuulumist endisesse NSVL-i. Ning siis see vapp, mis oli vihje, ühtlasi aga põhjustas täieliku segaduse, kuna ‘päike’ sarnanes väga Kõrgõsztani lipul oleva ‘päiksega’. See põhjustas väga paljudel totaalse äraeksimise Kõrgõsztani. Aga: kes oleks lugenud, mida Kõrgõsztani lipu kujutis tähendab, siis on see väljavaade jurta ülaosast ning oma tähendus on ka täpselt neljakümnel päikesekiirel – seotud nende rahvuskangelase Manasiga, kes ühendas 40 hõimu http://flagspot.net/flags/kg.html. Küsitud linna vapil aga on selliseid kiiri 32…http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D1%8B%D0%B7%D1%8B%D0%BB Mis pidavat viitama ka paljurahvuslusele. Vapi kohta saab sellelt lingilt lugeda, all viide ‘gerb goroda’. Kahjuks vaid vene keeles.100px-new_kyzyl_coat.gifkg.giftunduk-yurt-crown_kyrgyzstan.jpgVäljavaade kirgiisi jurtast taevasse.Lisaks on värvikombinatsioonid erinevad, ühel punane kollasel taustal, teisel kollane punasel taustal. Ja siis muidugi loom – jakk, mis sümboliseerib linna loomadesõbralikkust (kuigi ka Kõrgõsztanis on jakid). Ühesõnaga, sellise vapi võtsid Kõzõli elanikud kasutusele aastal 2005. Nii et jurtad, jakk ning ikkagi Kõrgõsztani lipu plagiaat… Nüüd aga tähed. Tegelikkuses on see pilt tehtud maja tagant, õige järjekord on TMDT (juba nagu kriminaalromaanis) ning tähendab Tuvinski Muzõkalnõi Dramaticheski Teatr. Kas täht T juhatas kellegi Tuvasse, seda mina ei tea… Ausammas oli loetamatu ning võib olla selle teatri ühele asutajale Viktor Kok-Oolile, kuid ma ei leidnud internetist kinnitust. Ühesõnaga, võitsid need, kes Kõrgõsztani toppama ei jäänud ja edasi otsisid… Esimesena ja teistest väga palju varem jõudis lahenduseni Heino Raivet (5 punkti) Kiirusepunkti said veel Jaan Olvet, Marta O, leheneeger, Katrin Enno ja Marju Kuldmaa. Õige lahenduse leidis ka Hobbuster. Kahjuks ei jõudnud Tuvasse kaks juhtgrupis olijat – Kalev Päädam ja Ivo Volt.

 

Kui keegi tahab pakkuda veel huvitavaid lahenduskäike, millest vastustes juttu polnud, siis võite saata e-teatega, teen kokkuvõtte.

Nüüd siis lõplik punktitabel. Kiire lõppmäng keeras selle esiotsas jällegi kapitaalselt sassi. Kui on vigu, palun andke teada, aeg juba hiline… Mäng polnud mõisa peale, aga auhindu hakkan otsima. Leheneegri lõpuspurt ning ilmselt püsivus viis võidule! Mingi suht suvaline maja ning tulebki välja, et pilt on tehtud Kõzõlis… Minul oli au Kõzõlis olla aastal 1987.

Mis saab edasi? Esmaspäevaks katsun auhinnad välja mõelda ja ka loosida. Ning annan teada, kas, millal ja kuidas jätkan, sest endalgi on huvitav, saab palju uut teada.

36 leheneeger

35 Katrin Enno

34 Hobbuster, Kalev Päädam, Heino Raivet

33 Ivo Volt

28 Veiko Ulp, Peep Vahtrik

27 Enn Karro

23 Marta O

22 Kristjan Oopkaup, Marju Kuldmaa

21 Riin Tamme

20 Hugo Tang

19 Merili Simmer

18 Kadi Kook, Ivari Tölp, Mariann Jalakas

16 Tarmo Tüür

15 karjuappi, Taavi Tuisk, Veronica Irmann

14 Merle Mandel

13 Tanel Vari, Arko Olesk, Jaan Olvet

10 Triin Männik

9 Taavi Nuum, Triin Kase, Mats Meriste

7 Kairi

6 Hannes Luidalepp, Teet Kerem, Urmas Reinart

5 Jaan Allik

4 Rait Kivi

3 Andres Pulver, Maris Kurs, Margus Palolill, Marko Puusaar, Ooker Maaker, Merlis Nõgene, Tõnis, Mait Urbanik

Mängureeglid olid järgmised.

Jaanuarikuu jooksul ilmusid Keskkonnaabi blogis pildiküsimused. Vastata oli aega 24 tundi ning vastused tuli saata e-posti aadressile keskkonnaabi@gmail.com.

Igale küsimusele esimene õige vastaja sai 5 punkti, järgmised viis õiget vastajat 4 punkti ning ülejäänud õiged vastajad 3 punkti.

Vastaja ID-ks on e-posti aadress. Kui sama küsimuse kohta on samalt e-posti aadressilt tulnud mitu vastust, läheb arvesse vaid esimene vastus.

yl85.jpg

Seitsmes voor – ära tunda Bender, Bendery, Benderõ ehk Tighina kujunes mitmete arvates senistest kõige raskemaks, nii oligi plaanitud. Eriti ka kuna pildiotsing Bender andis hoopis kellegi teise pildi. Välja arvatud üks absurdne lahendus. Google’i otsing ‘market scales’ tõi 5. lehel välja õige pildi, Tighina kolhoosituru… Ise poleks ma seda ilmaski uskunud. Minu arvates ikkagi lahenduse otsimine kunagise Liidu läänepiirilt + Transnistria lipu äratundmine ja mälestussammas, mis viitas hiljutisele sõjategevusele olid kindlad teed ning paras pähkel puremiseks. Arko Olesk näiteks jõudis peast Tiraspoli kohale, aga jäi Dnestri ehk Moldaavia keeles Nistru valele kaldale peatuma ning jõudis lõpuks ikkagi kohale ‘market scales’ kaudu. Lipp oli raskesti nähtav, siiski punane ja roheline äratuntavad. Lipuotsing ‘red green red flag’ oleks ka Transnistriasse juhatanud ning Transnistria suuruselt teine linn oleks olnud läbikammimisel õige.

Aga miks Benderõ? Sest olin seal ajateenistuses 1983-1985, enamuse ajast laadisin akusid. Oma kogemusi jagasin ka 1996. aasta Postimehes http://arhiiv2.postimees.ee:8080/leht/96/03/05/ristmik.htm. Akuruumis aga oli kolm anumat vedelikuga, neist 2 olid kontsentreeritud väävelhape ning 1 kohalik vein. Vaid mina teadsin, mis kus on, ja ohvitserid käisid siis minu juures ‘akusid laadimas’.

Õnneliku juhuse läbi jõudis kõige kiiremini kohale jällegi Hobbuster ning suurendas oma edu, vastus tuli 6 minutiga. Edasi tuli oodata 9 minutit ning suht samaaegselt jõudsid kohale Ivari Tölp, Kristjan ja Kalev Päädam. 20 minutit kulus Hugo Tangil ja 21 minutit Katrin Ennol, neile kõigile kiirusepunktid. Esimesena jäi kiirusepunktist ilma Ivo Volt. Oli 3 uut liitujat, kes loomulikult kandideerivad loosiauhindadele.

Tabeliseis peale 7. vooru:

28 Hobbuster

26 Kalev Päädam

25 leheneeger

24 Ivo Volt, Katrin Enno

23 Heino Raivet

22 Veiko Ulp, Peep Vahtrik

21 Riin Tamme, Enn Karro

15 Kristjan

13 Tanel Vari, Merili Simmer, Arko Olesk, Hugo Tang

12 karjuappi, Marta O, Marju Kuldmaa, Kadi Kook, Ivari Tölp

11 Merle Mandel

10 Triin Männik

9 Taavi Nuum, Mariann Jalakas, Taavi Tuisk, Triin Kase, Veronica Irmann, Tarmo Tüür

7 Kairi

6 Hannes Luidalepp

5 Jaan Allik

4 Rait Kivi

3 Andres Pulver, Maris Kurs, Margus Palolill, Marko Puusaar, Teet Kerem, Ooker Maaker, Merlis Nõgene, Mats Meriste, Jaan Olvet, Tõnis, Mait Urbanik

Seega – kolmapäeval, 30. jaanuaril kell 18.00 KIIRE LÕPPMÄNG – korraga käivitub 3 küsimust ja võimalus teenida 15 punkti! Mõelge läbi oma strateegia ja taktika.

Kuuenda vooru esimene õige vastus – Mirnõi linn Jakuutias – tuli samuti kiiresti – 8 minutiga. Ei õnnestunud täita lubadust raskest küsimusest, augud tundusid lihtsalt huvitavad – eks siis lubadus jääb edaspidiseks jõusse.

Augud olid tõepoolest kuulsad, aga samas mitte kõige kuulsamad maailmas. Loogika oli loomulikult väga lihtne, igal augul oli erinev tekkelugu. Pildil 1 oli Cotopaxi vulkaani kraater Ekuadoris, üks tuntumaid vulkaani kraatreid, mille läbimõõt on 600-800 meetrit. Pildil 2 oli Wolfe Creeki meteoriidikraater Austraalias, selle läbimõõduks on keskmiselt 875 meetrit. Ning viimaseks Mirnõi linna juures paiknev teemandikaevandus, mille läbimõõt on 1.2 kilomeetrit. Kui loogika oli tabatud, siis otsing oli suhteliselt lihtne, kõige raskem ehk oli Cotopaxi leidmine, kuid näiteks ‘vulcano crater ice’ pildiotsingus tuleb välja teisel lehel.

Uuesti vahetus liider. 8 minutiga sai hakkama seekord hobu hobbuster, kes muutis end lihtsalt Hobbusteriks. Järgnesid ja 4 punkti said leheneeger, Arko Olesk, Kristjan, Ivari Tölp ja Merle Mandel. Loomulikult kasvasid õigesti vastanute shansid võita loosiauhindu. Oli 3 uut liitujat, osalejate koguarv tõusis 40-ni.

Tabeliseis peale 6 vooru:

23 Hobbuster

22 Kalev Päädam, leheneeger

21 Riin Tamme, Ivo Volt

20 Katrin Enno, Heino Raivet

19 Veiko Ulp, Peep Vahtrik

18 Enn Karro

13 Tanel Vari

12 karjuappi

11 Merle Mandel, Kristjan

10 Triin Männik, Merili Simmer, Arko Olesk

9 Taavi Nuum, Marta O, Mariann Jalakas, Taavi Tuisk, Triin Kase, Hugo Tang, Marju Kuldmaa, Kadi Kook

8 Ivari Tölp

7 Kairi

6 Veronica Irmann, Tarmo Tüür

5 Jaan Allik

4 Rait Kivi

3 Andres Pulver, Maris Kurs, Margus Palolill, Marko Puusaar, Teet Kerem, Ooker Maaker, Merlis Nõgene, Hannes Luidalepp, Mats Meriste

Viiendat vooru võib pidada nn ‘sprindivooruks’ – palju vihjeid ja võimalusi leida kiiresti õige vastus, nii ka läks. Vihjed olid: vihmametsad, indiaanlased (eristatavad osade laste näojooned), haruldane loom saki (tuli välja otsinguga black animal white face, elab vaid selles piirkonnas), jaaguar kaupluses müüdava riideeseme peal, elanike arv, vangla ja Devil’s Islandi pilt viitena karistuskolooniale (seal kandsid karistust ka Dreyfus ja Papillon), küsiti piirkonda mitte riiki, ning lõpuks kuulus pilt raketi plahvatusest, pärit aastast 1996, kui Kourou baasist ebaõnnestus Ariane 5 start ning rakett lõhati (viga oli arvutiprogrammi ühes reas, raketi ja varustuse kogumaksumus oli 500 mijonit dollarit). Ilmselt võis lahendamisel leida veel mingit loogikat.

aaa.jpg

Vastus oli loomulikult Prantsuse Guajaana, inglise keeles French Guiana või French Gujana, vahel ka French Guayana… Osake Euroopa Liidust, kus kehtib euro. Naaberriigid Surinam ja Brasiilia.

Sprindi võitis Kalev Päädam 5 minutiga – 5 punkti, järgnesid ning 4 punkti said leheneeger (10 min), hobu hobbuster (10 min), Rait Kivi (12 min), Ivo Volt (15 min) ja Merili Simmer (17 min).

Vahetus liider, aga esigrupp on endiselt äärmiselt tihe. Ning, nagu korduvalt öeldud, kasvasid õigesti vastanute shansid võita loosiauhindu.

Tabeliseis peale 5 vooru:

19 Kalev Päädam

18 Riin Tamme, leheneeger, hobu hobbuster, Ivo Volt

17 Katrin Enno, Heino Raivet

16 Veiko Ulp, Peep Vahtrik

15 Enn Karro

12 karjuappi

10 Tanel Vari

7 Triin Männik, Kairi, Kristjan, Merle Mandel, Merili Simmer

6 Taavi Nuum. Marta O, Mariann Jalakas, Taavi Tuisk, Triin Kase, Hugo Tang, Arko Olesk, Marju Kuldmaa, Kadi Kook

5 Jaan Allik

4 Ivari Tölp, Rait Kivi

3 Andres Pulver, Maris Kurs, Margus Palolill, Marko Puusaar, Teet Kerem, Ooker Maaker, Veronica Irmann, Tarmo Tüür

Järgmine voor, tunduvalt keerulisem kui viimane, algab esmaspäeval, 21. jaanuaril kell 18.00.

Tagasivaade:

Neljandas voorus oli vajalik määrata kindlaks 3 mäge ning saata vastusena neist kõrgeima nimi, õige vastus oli mägi nr 2 – Kanada kõrgeim tipp Mount Logan, mis asub Yukonis ning mille kõrgus on 5959 meetrit. Napilt madalam on mägi nr 3 – Aafrika kõrgeim mägi Kilimandzharo, mille kõrgus on 5885 meetrit. Madalaim oli mägi nr 1 – Uus-Meremaa kõrgeim tipp Aoraki / Mount Cook 3754 m.

Kõige kergemini oli ilmselt äratuntav Kilimandzharo Aafrikas, piisas pildil seisvatest vihjetest. James Cooki kuju oli korraga kahekordne vihje – otsene Mt Cookile ja kaudne, kuna kuju paikneb Uus-Meremaal ja see oleks ‘James Cook monument’ kaudu otsides suht kiiresti välja tulnud. Jäigi üle kolmas mägi, mis oli suht pähkel, sest ainsaks juhtlõngaks oli lipp. Eelisolukorras olid koeraarmastajad, kes tundsid ära alaska malamuudi ning ei loobunud kohe, kui nägid Alaska tähtedega lippu, vaid hakkasid sealt kandist edasi otsima. Töötas tegelikult ka ‘flag dog territory’ – eeldusel, et tegemist polnud riigilipuga, oil otstarbekas otsida piirkondi. Lihtsalt ‘flag dog’ seekord ei töötanud. Aga tegelikult oli lipul ka teisi vihjeid, näiteks kollased ringid oli vihje kullapalavikule ning inglise lipu punane rist valgel taustal vihje sellele, et tegu on kunagise Briti impeeriumiga. Ka taimed on piirkonnale tüüpilised, kuid see oli juba raskem ilmselt seostada.

Seekordseks vooru võitjaks oli Ivo Volt, kel kulus 13 minutit! Hobu hobbuster kaotas 3 minutiga, 4 punkti veel said Kristjan, Ivari Tölp, Merle Mandel ja leheneeger. Seekord oli 4 punkti saamiseks vaja lahendada ülesanne 25 minutiga peale avalikustamist!

Oli palju uusi liitujaid, kokku oli seekord 28 õiget vastust. Punktiseis tipus muutub aina pinevamaks, aga tuletan meelde, et on ka loosiauhinnad kõikide vahel, kes kasvõi ühe õige vastuse annavad – samas loosishanss kasvab õigete vastuste arvuga.

Tabeliseis peale 4 vooru oli järgmine:

15 Riin Tamme

14 Katrin Enno, Kalev Päädam, Heino Raivet, leheneeger, hobu hobbuster, Ivo Volt

13 Veiko Ulp, Peep Vahtrik

12 Enn Karro

9 karjuappi

7 Triin Männik, Tanel Vari, Kairi

6 Taavi Nuum

5 Jaan Allik

4 Kristjan, Ivari Tölp, Merle Mandel

3 Andres Pulver, Maris Kurs, Margus Palolill, Marko Puusaar, Mariann Jalakas, Marta O, Triin Kase, Kadi Kook, Arko Olesk, Hugo Tang, Taavi Tuisk, Teet Kerem, Ooker Maaker, Veronica Irmann, Marju Kuldmaa, Merili Simmer

Esimese kolme ülesande lahendused:

policeman.jpg
Esimeses voorus tuli ära tunda Aberfani küla, kus 1966. aastal toimus söekaevanduse jäätmemägedel maalibisemise tagajärjel mudavool, mis tungis sisse algkooli ja tappis 144 inimest, enamuses lapsed. Piltide järgi otsingu tegemisel oli lihtsaim lähtuda 4. pildist, kus briti politseinik kannab süles last. Lisaks otsisõnadele ‘Britain’, ‘mudflow’, ‘landslide’ ja ‘children’ sobis näiteks ka ‘policeman carrying child’. Esimese vooru võitis mälumängur Jaan Allik, kes ilmselt tundis pildid peast ära, peale avaldamist kulus aega 35 minutit.

penguin.jpg

Teises voorus tuli ära tunda Falklandi saared, võtmeks oli määramine, et väiksed linnud on pingviinid, ning et esimese memoriaali juures olev lipp, mida hästi näha küll polnud, oli briti lipp. Aitas ka vihje pindala kohta, st pisut üle veerandi Eestit tähendas pisut üle 11000 ruutkilomeetri. Mõte võis liikuda memoriaalide kohta – esimene, vanem pärit II maailmasõja sündmuste järgselt ja teine uuem pärit 1982. aasta Falklandi sõja järgselt. Võtmesõnadena töötas näiteks ‘penguins Britain’ või ‘penguins war’, guugeldades juba esilehel oleks Falkland välja tulnud ning Falklandi järgi pilte otsides oleks leidnud varsti mõne kattuva pildi. Teise vooru võitis Enn Karro, aega kulus 33 minutit.

orangutan.jpg

Kolmas ülesanne oli juba nipikam. Erinevad pildid, millest alustada? Tegelikult oli lihtsaim alustada lõpust. Looduspildil oli orangutang ning järeldades, et loomaaed nii suur pole ja tegemist on looduspildiga, ning otsides, kus orangutang veel looduses elab (Borneo ja Sumatra saarel), oleks sõelale jäänud vaid kolm riiki – Brunei, Malaisia ja Indoneesia. Edasi oleks lihtsaim olnud lähtuda monumendist, otsing ‘Brunei monument’ oleks kohe välja toonud pildil kujutatud monumendi – mis tähistas miljardi barreli nafta tootmist Bruneis. Teisi pilte poleks üldse vaja olnud.

Veelgi lihtsam – kes teadis, kuidas näeb välja Brunei vapp, siis monumendi tipus oli see kujutatud ning ka Brunei lipul on sama sümbol! Seega sai kokku panna monumendi tipu ning Brunei vapi/lipu.

Raskemat teid pidi minnes oli järgmiseid lahendusi: autotee pildil ekraanil olnud sõna analüüsil sai järeldada, et tegemist on maaga, kus valitseb islamiusk. Sellele järgnevalt oleks saanud kokku panna usu ja naftapumba – aga selliseid riike on palju. Edasi, lähtudes looduspildist ning sõdurite väljanägemisest oleks juhtlõng pidanud minema Kagu-Aasiasse, ning pannes kokku nafta, usu, sõdurid ja looduse oleks ilmselt samuti jäänud sõelale samad kolm riiki.

Veel juhtlõngu riigi valikul neist kolmest: auto number oli lühike ning algas tähega B. Tehes otsingu ‘Brunei traffic’ oleks leidnud sarnase numbriga autosid. Lühikesest numbrist võis järeldada, et see väga suur riik ei ole. Indoneesia ja Malaisia on väga suure rahvaarvuga riigid, järelikult ka autonumbrid on keerulisemad.

Sõdurite pildil tagaplaanil domineerisid kollased ja valged värvid – Brunei rahvusvärvid. Eri riikide sõdurite mundreid võrreldes oleks võinud ka jõuda Bruneini, kuigi näiteks ka Indoneesias on sarnaseid barette, siiski suurema embleemiga.

Üks vastus

  1. […] 28, 2008 · Filed under hääd asjad, minaminumulle Ma ISE leidsin üles keskkonnamängu pildid! Esimest korda. Tõsi, esimeses mängus ma isegi ei katsetanud, võibolla oleks siis ka […]

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: