Globaalsed CO2 emissioonid fossiilkütustest regioonide lõikes

2006. aastal suurenesid CO2 emissioonid fossiilsete kütuste kasutamisest võrreldes 2005. aastaga 2.6% võrra (aastal 2005 oli võrreldes 2004. aastaga juurdekasv 3.3%). Peamiseks põhjuseks seejuures oli söe kasutamise suurenemine 4.5% võrra – 500 Mt lisandunud emissioone, kusjuures Hiinas oli suurenemine 9% ning mujal maailmas 2%. CO2 emissioonid maagaasi põletamisest suurenesid 2.5% (130 Mt), peamiselt Venemaa ja Hiina tõttu. Emissioonid naftasaaduste kasutamisest tõusid vaid 0.7% (90 Mt), peamiselt OECD maades 0.9% kasvu tõttu.

Hiina CO2 emissioonide juurdekasv tervikuna oli 8.7%, USA-s toimus 1.4% vähenemine, Euroopa Liidus jäid kogused samaks, olles eelnevalt 2005. aastal 0.8% vähenenud. Hiina möödus emissioonide koguhulgas USA-st.

Tsemendi tootmisel tekib umbes 9% inimtekkelistest CO2 emissioonidest, seejuures 44% maailma tsemendist toodetakse jällegi Hiinas.

Lisatud joonisel on kujutatud emissioonide hulk eri piirkondadest. Selgelt on näha, et juurdekasv Hiinas on nii suur, et kui ka kogu Euroopa Liidus üldse CO2 emissioonid likvideerida, siis globaalses mõttes üldkogus eriti ei vähene. See olukord kajastub ka Euroopa Liidu sisestes vaidlustes. Saksamaa soovib eritingimusi oma CO2 mahukale tööstusele, Suurbritannia aga on teinud ettepaneku arvestada investeeringuid emissioonide globaalseks vähendamiseks, näiteks projektide abil vähendada emissioone Hiinas, kus ühe mahuühiku CO2 vähendamiseks kulub ilmselt märkimisväärselt vähem vahendeid kui Euroopas.

Dilemma on loomulikult selles, et ühe inimese kohta tekib Hiinas CO2 emissioone ikkagi märkmisväärselt vähem kui näiteks USA-s. Tööstuse areng Hiinas, Indias ja Brasiilias põhjustab jätkuvalt globaalsete emissioonide suurenemist. Euroopa Liit võib kehtestada sisenõuded, kuid sellega kaotab energiamahukas tööstus konkurentsivõimet ning töösturitel tekib plaan kolida tootmine näiteks Hiinasse, kus sanktsioone ei rakendata.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: