Kaart: tuumaenergiariigid Euroopas

Lisatud kaarditel on eri värvidega välja toodud endised, praegused ja tulevased tuumaenergiat kasutavad riigid.

nucl2.jpg nucl3.jpg

Endisi tuumaenergiariike on Euroopas 2 – Itaalia ja Austria, Itaalia otsustas USA-s Three Mile Islandis 1979. aastal toimunud õnnetuse järel tuumajaamad sulgeda, Austria oli 1978. aastaks valmis saanud Zwentendorfi tuumajaama, aga samal põhjusel itaallastega seda ei avatudki. Peale Ignalina sulgemist hakkab endiste tuumariikide kategooriasse kuuluma ka Leedu, küll kindla sooviga uus jaam rajada.

Saksamaa, Rootsi ja Belgia on hetkel otsustanud uusi tuumajaamu mitte ehitada ning olemasolevad järk-järgult sulgeda. Saksamaa rohelistel oli see nõue valitsuskoalitsiooni moodustamisel, samas on suur töösturite poolne surve selle otsuse läbivaatamiseks.

Stabiilsete tuumariikide hulka, mis hetkel uusi jaamu ei plaani, samas aga ei kavatse olemasolevaid sulgeda, kuuluvad Hispaania, Shveits, Sloveenia, Ungari ja Holland.

Riikide hulka, millel on kindlad plaanid tuumajaamu juurde ehitada, kuid ehitus veel ei käi, kuuluvad Suurbritannia, Tshehhi, Slovakkia, Bulgaaria, Rumeenia ja nagu juba nimetatud, ka Leedu. Rumeenia teine reaktor just valmis, käivitus mais 2007.

Tuumajaamu ehitavad hetkel juurde Prantsusmaa, Soome, Venemaa ja Ukraina. Oma esimest tuumajaama asus ehitama Valgevene – Aleksandr Lukashenko allkirjastas vastava dekreedi novembris 2007.

Plaani ehitada oma tuumajaam peab ka Poola.

Tuumavabaks tsooniks on end kuulutanud Taani. Põhja-Euroopa tuumaenergiavabade riikide hulka kuuluvad hetkel lisaks Taanile ja Poolale veel Iirimaa, Norra, Eesti ja Läti.

Maailmakaardil eristub Euroopa eri suhtumistes tuumaenergiasse kui kõige kirevam piirkond.

nucl1.jpg

Advertisements

2 kommentaari

  1. […] riigid eri meelel, see ei ole kindlasti mitte ideaalne lahendus. Eriti suured on lahkarvamused tuumaenergia kasutamise osas Euroopas. Tahame olla Põhjamaade arendusruumis. Soome rajab uusi tuumajaamu, Rootsi on loobumas […]

  2. […] – Kaart: tuumaenergiariigid Euroopas […]

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: