Kas USA panustab põlevkivile ja pikendab naftaajastut enam kui 100 aasta võrra?

Ameerika Ühendriikides on käimas viies katse võtta kasutusele hiigelsuured põlevkivivarud. Wyomingi, Colorado ja Utah’ maapõues peituvast põlevkivist on ekspertide hinnangul võimalik toota põlevkiviõli koguses, mis vastab 2 triljonile barrelile naftale – seda on 500 korda rohkem kui 2008. aastal USA-sse imporditakse. Naftaajastu pikendamise eestvõitlejaks on USA kongresmen Utah’ osariigist vabariiklane Chris Cannon. Tutvustades oma eelnõud, mis kaotaks koheselt piirangud põlevkivist õli tootmiseks föderaalmaadel, ütles Cannon: “Ameeriklased on väsinud juttudest. Nad on väsinud ka põlvitamast Saudi printside ja OPECi naftaparunite ees. Ameerika Ühendriikidel endil on rohkem kui küllalt põlevkivivarusid katmaks energiavajadused ning ühtlasi finantseerimaks taastuvate ja järgmiste põlvkondade kütuste väljaarendamist. Põlevkivi kasutamine loob USAs töökohti, tugevdab energeetilist sõltumatust ja annab aega tulevikuenergeetika lahenduste leidmiseks.” Täiendav info USA põlevkivi paiknemise ja mahtude kohta on välja toodud spetsiaalses esitluses. Nii näiteks on Eesti põlevkivivarud (esitluse slaid 2) ligi 100 korda väiksemad kui USA varud.

Cannoni üheks põhivastaseks on senaator Colorado osariigist demokraat Ken Salazar, kelle arvates toimub põlevkivi suunas sihitu tormamine. Viimase saja aasta jooksul on USAs tehtud 4 katset põlevkivi kasutuselevõtuks ja kõik need on läbi kukkunud. Seekord on tehnoloogiad paljulubavamad. Üheks ideeks on katendikihti eemaldamata põlevkivi maa all kuumutada ning tekkinud õli lihtsalt välja pumbata. Kas see on tööstuslikus skaalas majanduslikult tasuv, selgub aastaks 2015. Põlevkivimaardla piirkonda USAs iseloomustab vee- ja energiavarude vähesus, kahtlematult tekivad ka keskkonna- ja sotsiaalsed mõjud. Seetõttu on Salazari arvates plaan hakata juba praegu müüma maaeraldusi põlevkivi kaevandamiseks äärmiselt enneaegne.

Seevastu firma EcoShale asepresidendi Laura Nelsoni väitel on keskkonnasõbralikud tehnoloogiad juba loodud (EcoShale’i kapslisisene protsess, protsessi leiutaja ja patenteerija firma asutaja Todd Dana) ning põhiprobleemiks on seadusandlus. Selle lahenduse puhul katend küll eemaldatakse, kuid tööstuslik protsess toimub kaevandusse endasse rajatavas põhjaveest isoleeritud kapslis, mis peale õli kättesaamist hiljem lihtsalt uuesti katendikihiga kaetakse. Ecoshale’i juhtkonda kuuluv James W. Bunger on USA delegatsiooni koosseisus külastanud ka Eestit ning omab ülevaadet Eesti põlevkivi kasutamisest.

Kokkuvõtvalt on Ameerika Ühendriikidel põlevkivivarude kasutuselevõtu näol olemas reaalne võimalus naftaajastu pikendamiseks veel vähemalt 100 aasta võrra ning selle majanduslik tasuvus ning keskkonnamõjud selguvad lähima 7 aasta jooksul, kui uusi tehnoloogiaid on piisavalt katsetatud. Ajalugu näitab, kas USA viies katse põlevkivi kasutusele võtta läheb läbi või mitte. Ärgem unustagem, et ka alternatiivenergeetika areneb jõudsasti – lihtsamatest ja käegakatsutavatest lahendustest panustaksin mina eriti tuuleenergia salvestussüsteemidele ning sellega seondatud elektritranspordi arengule.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: