Hoiatus: heeliumi sissehingamine võib olla eluohtlik

Heeliumi abil hääle peeneks muutmine on jõudnud juba ka meie telekanalite mängudesse. Nalja on palju ja kindlasti on neid, kes soovivad samuti järele proovida.

14. novembril 2010 suri Põhja-Iirimaal 13-aastane tüdruk Jordan McDowell. Surma arvatav põhjus: heeliumi sissehingamine, hapnikupuuduse teke, südame seiskumine. Seejuures võib hapnikupuudus tekkida sekunditega. BBC lisas arsti hoiatuse, mille kohaselt lapsed ei tohiks heeliumiga sel viisil mängida. Eriti ohtlik on otse suhu lasta tugeva surve all olevat heeliumi.

Internetiotsing lisab sellele hiljutisele õnnetusele analoogseid surmajuhtumeid.

14. detsembril 2009 leiti Riverside’is (USA, Kalifornia) oma toast surnuna 17-aastane Micah David. Poisi isa rääkis, et Micah ostis Walmartist väikse heeliumikanistri. Politseiametniku jutu järgi oli poiss lasknud gaasi kilekotti ning pannud kilekoti pähe. Niiviisi ta leitigi.

Kanadas Briti Columbias on heeliumi sissehingamine olnud levinuks enesetapu meetodiks.

Ka gaaside müügiga tegeleva ettevõtte AGA ohutusjuhis räägib heeliumiga seotud otsesest ohust: „Heeliumi sisalduse tõus sissehingatavas õhus tekitab lämbumisohtu. Heeliumi sisalduse tõusu ei ole võimalik määrata aistinguliselt. Puhta heeliumi sissehingamisele järgneb meelemärkuseta olek ja vältimatu surm.“

Et oht reaalselt eksisteerib, seda võib aru saada ka Hinnavaatluse foorumist. Kasutaja G80 on kirjutanud: „No olen isegi päris mitu korda heeliumipalliga nalja teinud. Kui järjest palju heeliumi sai hingatud, siis läks tunne imelikuks, sest keha ei saanud hapnikku enam. Aga muidugi, kui õhku pole enam ja hingad heeliumi sisse, siis kaotadki teadvuse natukese aja pärast ja sured, kui hapniku ei saa. Aga heelium otseselt “mürgine” ei ole.“ (Kirjavead parandatud.)

Nii et heeliumiga ei tasu mängida – üledoosi ja äkksurma oht on reaalne.

3 kommentaari

 1. Parem on kui ei mängi, kuigi minul on loll komme aastas korra lühike laul laulda heeliumõhupalliga. Pearinglus tekib tõesti kui liiga palju ilma vahehingamisteta heeliumi sisse tõmbad. Sooviks natuke täpsemat infot, kuidas see heelium ikkagi äkksurma soodustab, hinge kinni hoides ilma abivhenditeta võib küll minestada, kuid siis taastub ka hingamine ja pole kuulnud, et keegi oleks surnud lihtsalt hinge kinni hoidmisest. Ühesõnaga aitäh hoiatamast, aga ma tahaks natuke paremat põhjendust kuulda, kui hapniku puudus (aga ärge jumal hoidku survega ballooni küll kasutage)

 2. Tere Juku, saan aru, et küsimus on – mis on erinevus hinge kinni hoidmise ja heeliumi sissehingamise vahel. Peamine vahe on selles, et kui kopsud on heeliumit täis, siis hakkab toimuma hapniku kanne kehast kopsudesse sisalduse erinevuse tõttu, mida ei toimu hinge kinni hoides, kus kopsudes on ikkagi 21% hapnikku. Põhja-Iirimaa juhtum on haruldane, on indikatsioon, et tüdruk võis olla ka astmaatik (Facebooki mälestusleheküljelt üks kommentaar). Ja on võimalik, et ta hingas sisse lihtsalt liiga suure doosi. Täpsemaid detaile pole meedias avaldatud.

  Siin ka üks seletav lõik inglise keeles.

  The speed of sound in helium is nearly three times the speed of sound in air. Because the fundamental frequency of a gas-filled cavity is proportional to the speed of sound in the gas, when helium is inhaled there is a corresponding increase in the pitches of the resonant frequencies of the vocal tract. This causes a reedy, duck-like vocal quality. (The opposite effect, lowering frequencies, can be obtained by inhaling a dense gas such as sulfur hexafluoride.)

  Inhaling helium can be dangerous if done to excess, since helium is a simple asphyxiant and so displaces oxygen needed for normal respiration. Breathing pure helium continuously causes death by asphyxiation within minutes. Inhaling helium directly from pressurized cylinders is extremely dangerous, as the high flow rate can result in barotrauma, fatally rupturing lung tissue. There have been two fatality cases in 2009-2010, one in the USA in December 2009 and another in Northern Ireland in November 2010.

  At high pressures (more than about 20 atm or two MPa), a mixture of helium and oxygen (heliox) can lead to high pressure nervous syndrome, a sort of reverse-anesthetic effect; adding a small amount of nitrogen to the mixture can alleviate the problem.

 3. […] This post was mentioned on Twitter by Annaabi.com, Erik Puura. Erik Puura said: Hoiatus: heeliumi sissehingamine võib olla eluohtlik: http://t.co/7aRIfdc […]

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: