Kuidas orienteeruda keskkonnauudiste uputuses? Keskkonnafoorumi idee.

Veel mõni aeg tagasi uurisin innukalt olulisemaid keskkonnauudiste portaale ning huvitavamate artiklite ja ülevaadete korral püüdsin maailmas toimuvat Eesti lugejaskonnale edastada. Hetkeks on aga infoväli muutunud nii suureks, et parimagi soovi korral jõuab meieni vaid fragment toimuvast.

Lisaks rahvusvahelistele meediaväljaannetele on isetegevuslik inforuum tohutult paisunud. Piisab, kui heidate pilgu veebisaidile http://green.alltop.com/, mis koondab endasse erinevate keskkonnauudiste portaalide viimaseid sissekandeid. Ainuüksi sel kokkuvõtval lehel on üle 1500 keskkonnauudise.

Kui aga vaadelda eestikeelses inforuumis toimuvat, siis näiteks Eesti suuremad veebimeedia väljaanded delfi.ee (peamiselt Forte) ja postimees.ee püüavad köita lugejaid artiklite pealkirjadega ning kurioosumitega, toimetajatele on ülitähtis indikaator klikkide arv.

Tõsisematele lugejatele suunatud portaalidest Tartu Ülikooli novaator.ee püüab leida uudiseid, mis meie lugejatele huvi pakuks – samas tõlkeuudiste voog on 10 uudist nädalas, ülikooliga seonduvaid originaaluudiseid ilmub nädalas keskmiselt 3. Teadusuudiste voogu on viimasel kuul oluliselt suurendanud teadus.err.ee. Originaaluudised toodab ka teadus.ee.

Eesti keskkonnauudiste portaal greengate.ee teeb omakorda väljavõtte eelpool kirjeldatud väljaannete uudistevoost, kasutades valikul filtrit, mis klapib portaali omanike ja toimetajate maailmavaatega – lisades originaalartikleid. EPL veebiväljaanne lingib Novaatori uudistevoogu. Bioneer.ee-s on originaaluudiste ja tõlgenduste maht samuti olemas, lisaks töötab ka foorum, mis siiski eriti populaarseks kujunenud ei ole.

Samas on täielikult selge, et eestikeelsesse inforuumi jõuab väike ja juhuslik murdosa maailma keskkonnauudiste voost.

Jälgides eriti delfi.ee ja postimees.ee anonüümses kommentaariruumis toimuvat nähtub, et kommentaatorite üldine keskkonna-alane haridustase on madal, kuigi leidub ka inimesi, kelle arvamustel on jumet küll. Toimub diskussioon, kuid kommentaaride lugeja on üldistusi teha püüdes juhatatud pigem tupikusse kui põhjendatud arvamuseni. Kommentaariruumist mistahes järelduste tegemine ei kannata teaduslikkus mõttes mingit kriitikat, kahjuks aga kohtab üha rohkem järelduste tegijaid, kaasa arvatud väljaanded ise, tootes uusi üllitisi kui ’meie lugejate arvamusi’.

Hetkeseis on selline, et kui näiteks tehnika ja meditsiini valdkonnas on töötavad veebifoorumid, siis keskkonnaprobleemide valdkonnas hetkel suure külastuste arvuga haritud foorum kahjuks puudub. Nii greengate.ee, bioneer.ee, novaator.ee, teadus.err.ee kui teadus.ee on kommenteerimise ja diskussiooni osas jäänud suhteliselt steriilseks. Ehk oleks hea idee luua ühine keskkonnafoorum?

Samuti on eestikeelne Wikipedia jäänud nõrgukeseks, üha enam aga näen vajadust, et inimesed teeksid kõigepealt endale selgeks lihtsad entsüklopeediatõed ning alles siis süveneksid probleemide rägastikku. See käib osaliselt ka mõnede teadusuudiste tõlkijate kohta, kes võtavad uudise üks-üheselt üle ning ei kontrolli, kas äkki entsüklopeediline teadmistepagas sellega vastuolus on. Veebientsüklopeedia on ka keskkonnaharitust silmas pidades kohutavalt vajalik.

Minule isiklikult on keskkonnauudistega tutvumisel eestikeelsest inforuumist väljumine tõeliseks kergenduseks, sest nii haare kui loogilisus on rahvusvahelises ruumis niivõrd palju parem ja rahustavam. Samas oleks meil ka eesti keelset haritud inforuumi väga vaja. Veel kord, see võiks olla ühine foorum, kuhu keskkonnaprobleemidest huvitatud inimesed iga päev tahaksid minna ja ennast ka maailmas toimuvaga kurssi viia. Vajadusel ka vaielda, kasvõi niivõrd segastel ja emotsionaalsetel teemadel nagu kliimamuutused, kilekotid ja tuumaenergia kasutamine.

Isetegevuslikult on katseid olnud, näiteks http://keskkond.forumotion.net/, kuid kandepinda pole tekkinud.

Mida arvate? Ja kes pakuks välja lahenduse ja koha, kus oleks soov sisuliselt iga päev pisut kolada, infot saada ja diskuteerida ning millele tekiks ka kandepind?

12 kommentaari

 1. Erik, Su mõte on põhimõtteliselt igati tervitatav. Ühise ja ühtse foorumi vajadus on olemas. Olen ka väsinud seletamast erinevates auditooriumites, näiteks kasvõi selliseid põhitõdesid, et vesi ei voola iseenesest vastumäge. Mis siis veel rääkida kliimamuutusest või muust kahtlasest “keskkonnakaitsjate vandenõust”. Hea oleks mõnele eestikeelsele arutelule viidata, aga seda pole. Olemasolevate foorumite probleemiks on vähemalt minu arvamuse kohaselt kallutatus või seotus konkreetse huvirühmaga. Ühine foorum peaks olema vaba vähem või rohkem varjatud reklaamist. Objektiivsuse ja taskaalustatuse nimel peaks sellist foormit koordineerima/modereerima võimalikult erinevate tegevusvaldkondade ja sektorite esindajad. Kui selliseid piisava hulga leiad, siis võiks asjast asja saada.

 2. mida arvate http://www.stackoverflow.com formaadist keskkonnateemadele rakendatuna.

  erik: registreerisin juba 2a tagasi Sinu kirjeldatule sarnase visiooniga sobiva domeeni, võtan selles osas eraldi ühendust.

 3. Vikipeediast. Mu arusaama järgi on eesti Vikipeedia umbes koolireferaadi usaldatavusega (keti tugevuse määrab selle nõrgim lüli jne) ja eks ole päris hämmastav, kui ajaleht on uudise täiendamiseks võtnud heaks kopeerida sealt pikkigi lõike. Siin on küsimus, kuidas innustada seda kirjutama inimesi, kes oskaksid võõrkeeli ja kellel oleks silmaringi. Neid on, aga nad ei pruugi kasutada eesti Vikipeediat.

 4. Jah, Eesti Vikpeedia on jäänud nõrgaks. Vahepeal oli tugevaid entusiaste, kes tasuta tööd tegid (üks neist näiteks Novaatori toimetaja Siim Sepp), aga nüüd – vaja elada ja süüa ka…
  Leho: ootan ühendust, vaatame.
  Toomas: arvan, et piisav hulk entusiaste on leitav, kui oma kontaktid käiku laseme. Kõik sõltub tõepoolest sellest, kui palju on tõsiseid moderaatoreid.

 5. http://www.energiafoorum.ee katsetused juba käivad… Vaatame, kas saame kriitilise huvi kokku.

 6. Keskkonnafoorumi idee on väga tervitatav, kuid Stack Overflow formaat on küll VÄGA halb idee.

  Asjalik foorum kujutab endast siiski kindlat struktuuri – alamfoorumid alateemadega jne. Nii on selle kasu ka kõige suurem.
  Keskkonnafoorumi puhul näiteks kliimamuutuste alamfoorum, kus saab arutleda ja vaielda antud teemadel; energiakasutus(Eestis) ja näpunäited; jäätmekäitlus; uudised jne. Küllap suudab haldav seltskond sobivaid alamfoorumeid luua.

  (peale mitmekordset proovimist avanes nüüd ka lõpuks Eriku antud link isetegevuslikule foorumile. See on midagi sellist, mis minu arvates oleks kõige mõistlikum lahendus)

  Minu silmis on tüüpilised phpBB ja XMB parimad, mis on ka täiesti tasuta(erinevalt nt vBulletin tarkvarast): http://www.phpbb.com/ ja http://www.xmbforum.com/

  Stack Overflow kommentaariks on parim selle enese nimi – ülevool. Üksteise järgi tekitatud teemad, ilma mingisuguse struktureeringuta.
  Kiirelt info saamiseks ääretult ebamugav. Elu on näitanud, et otsingumootorid tihti ei anna soovitud tulemust, veel hullem, kui huviline ei oska õigeid otsisõnu kasutada. Konventsionaalse foorumi puhul, kus on suurimad teemad alamfoorumiteks jaotatud, saab külasta kiirelt end huvitavatele teemadele ligi. Stack Overflow tekitaks meeletut segadust. Sealne lipukeste süsteem pole ka jätkusuutlik mu arvates.

  Lisaks saab tavapärastes foorumites hoida teatud teemad pidevalt nimekirja tipus(nö kleepimine). Kasulik oleks see näiteks energia alamfoorumis energia kokkuhoiu näpunäidete teema tipus hoidmiseks, et huviline saas suurema vaevata asjalikule infole ligi.

  Kas te soovite jututuba või tegelikult toimivat ja kasulikku süsteemi? Stack Overflow ei saa tulenevalt tehnilistest puudujääkidest kunagi olema sama produktiivne nagu ELFA Elektroonikafoorum või Hinnavaatluse arvutifoorum:
  http://www.elfaelektroonika.ee/foorum ja http://foorum.hinnavaatlus.ee/

  Eestvedajad, mõelge sellele!
  Kristo.

 7. ok see vastus inspireeris vaatama kaua ma HV kasutaja olen:

  liitunud: 22.08.2002
  postitusi: 1090

  arvatavasti on sellega piisav pädevus vähemalt enda jaoks olemas, et teemal edasi mõelda. kristo kommentaar tahab tõesti natuke sügavamat läbimõtlemist, enne kui vastus anda.

  esmaarvamus on küll: jäiga phpbb-laadse organiseerituse küsimus ei ole kaugeltki nii oluline kui on jälgitavus, ligipääsetavus ja veel mõned asjad. detailne vastus mõne päeva jooksul.

  teine asi ka: kui saab ka selgeks, et stackexchange mudel ei tööta selle jaoks on samuti tegemist olulise teabega – eriti küsimuses miks ei ta tööta.

 8. Tegelen ise keskkonnafoto temaatikaga ja oleks huvitatud kaasa löömisest. Samas ei poolda samuti stackoverflow formaati, sest see on kohandatud küsimustele ja nendele kõige asjalikuma vastuse kiirele leidmisele.

  Vastused ei ole kronoloogilises järjekorras, vaid enim-hääletatud enne, see aga välistab praktiliselt igasuguse _arutelu_.

 9. pole jõudnud veel ise põhjalikumat argumentatsiooni välja mõelda.

  siiani mujalt on ainult tulnud “stackexchange = ei saa”, aga mitte midagi detailsemat sellest, millega kuidas saaks, v.a. kristo phpbb mõte. yet another phpbb foorum-faili ma endiselt väga ei poolda. ise mingit uut foorumitarkvara mudelit ka arendama ei hakka, pole aega selleks.

  karel: kronoloogiliselt püsivad asjad stackexchange mudelis on iga vastuse kommentaarid. minu meelest sellest piisab, et enamiku aruteludega hakkama saada.

 10. Pigem phpbb. Ei peleta ka konservatiivsemat kasutajat eemale. Üldiselt ei leia ma, et ma peaks millegi vastu siin argumenteerima, pigem võiks mingi asja välja pakkuja selgitada, miks see tema arvates hea on. Kui Sa stackoverflow formaati promod, siis ilmselt oled lugenud ka Joeli artiklit “Building Communities with Software”?

 11. Mina olen selle isetegevusliku keskkonnafoorumi autor. Otsustasin oma kursaõdede ja vendadega teha selle foorumi, kuna õppisime keskkonnateadust ning meil polnud sellistel teemadel, mida me õppisime eriti kusagil rääkida.

  Kandepinda pole olnud sellel foorumil seepärast, et a) enamus liikmeid õpivad veel – seega eksamite kõrvalt pole aega eriti sisukaid postitusi teha. b) seda ei reklaamita kusagil, et inimesi tuleks.
  Kui sinna inimesi tuleks normaalselt arutlema, siis ma oleksin väga õnnelik. Samas mulle meeldiks ka see kui tehakse uus ja ilusam foorum ning kus saaks silma peal hoida paljudel uudistel ning vestelda paljude inimestega….

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: