Ülevaade enimlevinud petuskeemidest

Meid ümbritsevad pidevalt kümned erinevad petuskeemid, mille eesmärk on üks – petta välja raha või saada ligipääs meie rahale. Peame olema väga hoolikad, et mitte petuskeemide ohvriks langeda. Keskkonnaabi blogi omaette lehel on välja toodud põhjalik ülevaade – 6 erinevat petuskeemide kategooriat koos 18 näitega. Samas see pole kaugeltki kõik, mis ohud meid ümbritsevad – aga alustuseks kindlasti asi seegi. Esitatud on ka soovitused, kuidas petuskeemide ohvriks mitte langeda.

Peamised soovitused on

• hoida oma dokumente varaste eest ja kontrollida pidevalt nende olemasolu;

• kontrollida pidevalt oma pangakontosid, mobiiliarveid jne;

• olla ettevaatlik internetipoodidest kaupade ettemaksuga ostmisel, kontrollida eelnevalt nende usaldusväärsust;

• mitte uskuda võite loteriidel, millel pole osaletud, kahtlasi raha vastuvõtmise skeeme, pärandusi tundmatutelt inimestelt jne;

• kaitsta oma identiteeti, sealhulgas koode, paroole jne;

• mõelda kümme korda järele, enne kui midagi kahtlast osta, millessegi investeerida jne;

• näha läbi püramiidskeeme ja neis mitte osaleda;

• hoiduda libapolitseinike jt petturite ohvriks langemise eest;

• kui on vähemgi kahtlus, alati küsida nõu või otsida internetist lisainformatsiooni.

Keskkonnaabi blogi omaette lehel on mais 2009 koostatud Tartu Waldorfgümnaasiumi (siis veel) 8. klassi õpilase Joonas Puura aastatöö petuskeemide teemal. Tööd on pisut kaasajastatud täiendavate faktidega. Head lugemist!

4 kommentaari

  1. Rumalate käest võetakse raha nii või teisiti ära ja siin ei aita manitsused, sest ahnus teeb inimesed pimedaks. Bernard Madoffi juurde viisid oma raha investeerimiseks ka haritud inimesed ja elukutselised fondide töötajad, sest ta meelitas neid väga heade intressidega.

    Mul endal on firma ja kunagi sai tegeldud aktiivselt ka arvutitega ning ilmselt selle peale leidiski mingi mees minu telefoni kataloogist ja küsis, et kas tal tasub usaldada teadet internetis saadud loterii võidu kohta. Kusjuures ta ütles, et sellel konkreetsel ei ole osalenud aga mõnedel teistel on ja üleüldse tundus, et ta tahtis väga uskuda internetist võidu saamist. Mul kulus umbes veerand tundi, et selgitada taolise asja võimatust ja ilmselgeid pettuse tunnuseid. See oli 2007. alguses aga juba siis oli meedias juttu olnud petuskeemidest. Ma ütlesin talle, et leidku hea põhjendus, miks tahetakse talle internetis väga suur raha anda kui enamasti toimub see vastupidi ehk siis pead tõestama oma võidu saamist.

    Tellisin sama aastal ka Economisti ajakirja ja sain mõnest posti töötlemise keskusest näpatud aadressi infoga vägagi huvitavaid kirju lisaks. Kõige eksklusiivsem oli üks pitsatite ja mitmete ametlikuna tunduvate rekvisiitidega kiri Hollandist, et olen võitnud mingi Euro Lottoga 875 miljonit eurot. Kusjuures koomiline oli asjaolu, et vastust oodati postibussi aadressil. Äkki neil seal Beneluxi maades vurabki ringi kirju vedav buss, mille kaudu saab ka umbes 1/6 suuruse Eesti Vabariigi eelarve suuruse loto võidu aga igatahes mina ei vaevunud neile isegi mitte vastama.

  2. Postbus on hollandi keeles postkast.

  3. Soome keele oskajatele pakub lõbusat lugemist, kuidas Nigeeria kirjadega käituma peab!

    http://kuu.hopto.org/tekstei/kikkaratukkakusetus_ltd.txt

  4. Loll võtab kirikuski SMS-laenu.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: