2012 – teaduslikus mõttes nali, mitte katastrooffilm

Nali nr 1. Päikese kõrgenenud aktiivsus põhjustab neutriinode muteerumise, mille tulemusena Maa sisemus hakkab soojenema – toimub mingi salapärane füüsikaline reaktsioon.

Nali nr 2. Maa sisemuse soojenemise avastavad hindud 3500 m sügavuse vasekaevanduse põhjas – tegemist on ülemaailmse protsessiga. Indias on paks kontinentaalne koor, mistahes globaalne muutus astenosfääri soojusvoogudes avastataks seal, kus litosfääri paksus on väike – näiteks ookeanide keskahelike piirkonnas, subduktsioonivööndite piirkonnas või kuuma täpi aladel.

Nali nr 3. Vulkaanilise tuha sadu Washingtonis näeb välja nagu laipade põletamise tuhk Schindleri nimekirjas. Nii kaugele kandunud vulkaaniline tuhk on äärmiselt peeneteraline.

Nali nr 4. Tsunami põhjustab avamerel suure laeva ümbermineku. Tegelikult on tsunamid avaookeanil mõne meetri kõrgused kilomeetreid pikad lained, mis alles rannikul murduvad. Avamere laevastikule mõju sisuliselt puudub.

Nali nr 5. Tsunami hävitab Tiibeti mungakloostri. Maavärina tagajärjel ei ole võimalik tekitada hiigellainet, mis kannab vee Tiibetisse. Laine ei ole mitte massi, vaid energia ülekandmine. Rannikul laine murdub, kuid mitte ühegi meetodiga ei saavuta vee tõusmist nii kaugele ja nii kõrgele.

Nali nr 6. Laeva ennast päästma siseneb sinises mantlis kuninganna Elisabeth oma 2 koeraga. Lihtsalt naerukoht.

Nali nr 7. Tekib ülemaailmne veeuputus. Maailmas ei ole piisavalt vett globaalseks veeuputuseks. Ka siis, kui kogu jää ära sulaks, tõuseks maailmamere tase vaid 50-75 meetri võrra. Maapinna katmiseks veega oleks vaja, et miski muudaks kogu maapinna tasaseks. Paraku aktiivsed tektoonilised protsessid hoopis suurendavad kõrguste vahet.

Nali nr 8. Magnetpooluste rändamine ja vahetus paari aasta jooksul. Kogu geoloogiline andmestik näitab, et magnetpooluste vahetus võib toimuda, kuid on pika-ajaline protsess – mitme tuhande aasta jooksul. Samuti ei ole magnetpooluste vahetusega kaasnenud liikide massilist väljasuremist.

Nali nr 9. Ideaalne mobiillevi suuremal osal katastroofi ajast.

Nali nr 10. Kaelkirjakute ja elevantide transport helikopteri küljes rippuvatena.

Nali nr 11. Õige pea pärast supervulkaani purset paistab ilus päike. Tegelikkuses varjaks stratosfääris liikumatu kihina püsiv vulkaaniline tuhk peale supervulkaani purset päikese aastateks.

Nali nr 12. Lennukiga lennates nihkusid mandrid ilmselt siis astenosfääri peal nii kiiresti, et lennutee USA-st Hiinasse muutus 1500 miili lühemaks.

Nali nr 13. USA ja teised riigid tellivad päästmise teenuse allhanke korras Hiinast. Lisaks tehti laevad mäestikupiirkonnas, kus on kõige suuremad ohud nende kokkupõrkeks mägedega.

Nali nr 14. Iga laevale pileti lunastanu pidi maksma miljard eurot iga pereliikme eest. Maailmas on üldse 793 dollari-miljardäri. Iga ehitatud laev oleks oma suurusega mahutanud kümneid tuhandeid inimesi.

Nali nr 15. Kogu maailma päästmise protsessi hakkab juhtima geoloog. Geoloogina väidan, et iga kingsepp peaks jääma ikkagi oma liistude juurde.

Lisaks pikad dialoogistseenid ja südantlõhestavad kõned olukordades, kus on vaja otsustada sekundite jooksul, ja suur kallistamine ja aplaus, kui üks inimene vee alt välja pääseb – samas kui on hukkunud ligi 7 miljardit inimest.

Üha enam tundub, et nali ongi selle filmi mõte. Sest teha mingisugusegi teadusliku taustaga katastrooffilmi olukorras, kus internet kubiseb maailmalõpu ennustajatest, oleks tõrva valamine tulle. Hea, et Hollywood on poliitiliselt korrektne.

15 kommentaari

 1. Tekkis täpselt sama mõte. Filmi idee oligi vist naeruvääristada kogu seda 2012 paranoiat. Kompott macho-kangelane-kirjanik-peategelasest, rappaläinud armastusest ja uskumatust õnnest ning kokkusattumustest oli aluseks pea kolm tundi väldanud allakäiguspiraalile, mida see film oli.

 2. Peale esimest tundi tundus ülejäänud film KOHUTAV!
  Jumal tänatud, et ainult 55 krooni pilet…

 3. Minul oli esimesed 52 minutit kange uni peal, sest selle hetkeni midagi ei toimunud. Siis algas vähemalt see liiklusvahendi-taga-cm-kaugusel-kukub-kõik-kokku periood, kusjuures film plagieeris ennast (mitu autot, 2 lennukit jne) ning tundus rohkem arvutimänguna, kus ka peale juhuslikku surmasaamist oleks järgmise eluga edasi sõita saanud.

 4. Peab vist ikka seda vaatama minema, kui nii palju nalja saab 😀

 5. Appi, inimesed, tegemist on ju meelelahutusliku filmiga, kus vaevalt üldse mõeldi teaduslike faktide peale. Pole küll filmi näinud, aga usun, et teostus on hea. Midagi muud ma ei ootagi. Lähen uurin järgi.

  Peace!

 6. Film saab tõenäoliselt eriefektide eest Oscari. Aga mis puutub sellesse, kas mõeldi teaduslike faktide peale või mitte, siis arvan, et vägagi mõeldi ja kalduti nimelt absurdsusesse, et 2012 agooniat rahustada. Selles ju asi ongi. Samas irvitatakse selle filmi sisu üle väga paljudes rahvusvahelistes foorumites ja ka kriitikute poolt. Filmi jaoks loodud spetsiaalne koduleht pakkus hoopis midagi muud, seal pidi vaataja paika panema, kui kaugelt tundmatu planeet Maast möödub ning sai vastuseks, mis on tagajärjed. Kui inimesed kinost väljusid, siis nad ei olnud õudusest kangestunud ega stressis. Farss oli taotluslik, aga tundub, et mitte alguses – sest kodulehest, mis oli kujundatud otsekui mingi ‘maailma päästmise instituudi’ poolt, võis järeldada hoopis muud.

 7. Filmide puhul ei ajata pea kunagi fakte taga ja polegi vaja. Buratiino filmile efekte tehes ütles filmi operaator tihti, et filmi ei ole dokumentalistika. Tähtis on emotsioon. Loomulikult on halb kui osade lugemus on väikene ning ei suuda eristada tõde fantaasiast, kuid siiski pean ausalt tunnistama, et filmi algus tekitas küll tunde nagu oleks lõbustuspargis. 55kr eest täitsa hea tükk. Teades kui palju inimenergiat kulub ühe filmi peale efektide tootmiseks, siis respect tootjatele ning Erik Puurale. Hea artikkel. Samas see on ka kõigest jutt mille fakte mul ei ole aega kontrollida, täna 🙂

 8. Meeletult head pointid . See kuninganna Elisabethi koht oli elunaljakas.
  Kusjuures endal tekkisid üsna samad mõtted, aga ei arvanud , et keegi viitsiks ka nende mõtetele kaalu anda.
  Leian , et film oli täielik jama , nõustun Erik Puuraga . Film saaba arvatavasti eriefektide eest mõned auhinnad 🙂

 9. Nali nr 16 – laipade põletamise tuhk Schindleri nimekirjas…

 10. Vaatasin ka just filmi ära ja see post siin on kulda väärt!
  Jah, kõige suurem muig tuli siis näkku kui kuulsin neutronite muteerumisest =)…
  See on vist arusaadav igale keskkooli haridusega inimesele, et neutronid ei muteeru…

  Jaa kui nüüd tulla tekkinud arutelu juurde ka siis vaadates Hollywoodi tendentsi teha järjest ajuvabamaid filme, siis ei imestaks üldse kui seda kõike mõeldi üsna tõsiselt. Näidetena minu kasuks võiks olla Transformerid ja kõik Miramaksi filmid…

 11. Nr 17. Ja keset detsembrikuud katkestatakse olümpiamängud.
  Nr 18 Vene miljardäri tibi uppus täiesti eraldatud koridoris, aga muidugi sellepärast, et armukesed peavadki moovi lõpus surema, eriti naljakat vene aktsenti näitlevad naljaninad.

 12. Filmi pole näinud ega kavatse ka minna vaatama, sest ameerikast tuleb enamasti saasta. Selle välja selgitamiseks ei pea ise ninaga nuusutama minema, piisab kui lugeda teiste arvamusi.
  Kui rääkida selle 23. detsembri 2012. lõpu ennustamisest (maiade kalender) siis mulle meenutab see väga-väga aastat 1999. kui kogu maailm elas Y2K kollapsi ootuses. Kes on ära unustanud, siis Y2K oli märksõna üleilmsele kollapsile, mis pidi kaasnema aasta 2000. saabumisega, sest arvutid ei pidavat kuupäeva arvestamisega hakkama saama ja kõigis süsteemides pidi tulema kaos. Tegelikult polnud isegi mitte elektri katkestusi! Seevastu kuulsin BBC vahendusel veel 2000. aprillis ühest ameeriklasest, kes elas oma pommivarjendis (tornaadode omas) keset konservtoidu virnu ja keeldus sealt endiselt lahkumast, sest oli veendunud ikkagi mingi millenniumiga seotud katastroofi saabumises.
  Samasse katastroofidega hirmutamise ritta paneksin mina ka praeguse seagripi paanika, millele eelnes linnugripi H5N1 paanika umbes 2005. (Pärnus pani linnaarst isegi parki sildi, et partide söötmine on keelatud). Sellele omakorda eelnes SARS-i paanika u 2003. ja muidugi sellele eelnes Talebani ja al-Qaeda paanika 2001. ajal.
  Need ameeriklased peavad olema ühed labiilse närvisüsteemiga inimesed, sest neil muud ei ole kui ainult massimeedia paanika hood.

 13. küsimus teise filmi kohta (mitte eriti nalja-) – Home http://www.youtube.com/watch?v=jqxENMKaeCU
  Leidsin kogemata ja tahaks teada, kas sellest meil ka kuskil juttu on olnud? Üksiti vabandan võhiklikkust.

 14. See film ‘Home’ on kahtlemata mõtlemapanev, lisaks kannab UNEP-i (United Nations Environmental Programme) ideoloogiat. Mosaiikkaadrid on suurepärased, näidates inimese mõju. Juttu sellest eriti pole olnud, sest juttu tehakse ikka Hollywoodi stiilis katastroffilmidest. Aga seda filmi tasub vaadata juba kasvõi nende suurepäraste mosaiiksete kaadrite tõttu. Samas võib jääda mulje, et maailmas ongi kõik NII mosaiikne…

 15. jah, nad ise pressikonverentsil ütlesid ka, et ‘kõrgelt paistab kõik ilusam’ ja prügimägede haisu ei tunne. USA tuttav arvas, et vast ehk suured kompaniid pole huvitatud, et asi laiemalt leviks. Oma blogis korjasin kokku jupid, mis YouTube’ist pärast veel leidsin, filmi tegemise ja muusika lugu on ka põnevad.
  http://urknurk.blogspot.com/2009/12/uks-paris-mojuv-film.html
  On ka paljudes keeltes, vene ja saksa (subtiitrid) ja hispaania kindlasti, kõike kindlasti ei leidnud ka.
  P.S – mis asja toetanud suurtesse kompaniidesse puutub, siis minu jaoks oli pisut tüütu esimestes kaadrites rahastajate nimede liikumine, aga kummalisel kombel lisas see õpilaste jaoks usaldusväärsust – 🙂 oo, Gucci! – ju on õige asi. Onestopenglish veel õpikutegija ka pealegi.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: