Kelleks saada? Sykesi elureeglid

Mida elus edasi teha – see küsimus taob ilmselt kõigi noorte peas ja ega meedia pole osanud mingit väga asjalikku nõud anda. Veebruaris 2009 sai omalaadse karutükiga hakkama ühe maakonnalehe veebitoimetaja, kes asendas veebiväljaande uudise pealkirjas sõna ’kätepaari’ sõnaga ’töötut’ ning uudis kõlas ’Ametikool lasi tööturule poolsada uut töötut’. Hetkel toimub diskussioon Postimehe arvamusplatsil, kus Priit Pullerits teeb järelduse: ’Mõelge vaid, et praegu õpib Eestis ärindust ja haldust ligi 16 800 ning õigust pea 4500 tudengit. Ainult naiivne võib loota, et neist paari aasta pärast veel häid ja tasuvaid kohti üle jääb. Ja üksnes geenius võib uskuda, et teda üleküllastunud tööturul keegi märkab.’ Vastuväitena tõestab Jaan Ginter omakorda, et õigusteaduse õppimisest ei maksa loobuda.

Neist vaidlustest ei tohiks noored järeldusi teha, nagu oleks mõne eriala õppimine perspektiivitu. Mistahes eriala õppides või tööd tehes tagab edu pühendumus. Kui seda ei ole, võib ka diplomeeritud geenitehnoloog tööta jääda. Iga õpetaja ja õppejõud võib kinnitada, et õpilaste ja tudengite tasemevahe mingis õppeaines erineb paljukordselt ning kõige pühendunumad on suutnud ennast realiseerida nii elus kui ka töös. Samas ka kõige lihtsamatena tunduvaid töid saab teha nii professionaalselt, et edu tööturul on tagatud.

Tasuks ilmselt läbi lugeda ka ameerika kolumnisti Charles J Sykesi poolt 1996. aastal kirja pandud 14 elureeglit noortele, mis muutusid internetilegendiks, sest keegi naljahammas omistas neist 11 esimest Bill Gatesile – ilmselt 11. reegli tõttu. Minu tõlge on lühendatud ja kaasajastatud, näiteks pole toona eksklusiivsuse tunnuseks olnud autotelefon enam mingi näitaja.

1. Elu ei ole õiglane – Sa pead sellega harjuma! Teismeline kasutab sõna ’ebaõiglane’ keskmiselt 8.6 korda päevas, olles selle üle võtnud oma vanemate noorusajast. Vanemad aga hakkasid elu ebaõiglusest aru saama alles siis, kui kuulsid seda oma lastelt…

2. Maailm ei hooli Sinu enesehinnangust. Maailm ootab, et teeksid midagi enne, kui hakkad ennast hästi tundma. See võib olla suur pettumus, kui tõelises elus keegi Su väga headest koolihinnetest ei hooli.

3. Sa ei hakka teenima 40000 dollarit aastas kohe peale kooli. Sa ei saa ametiautoga asepresidendiks enne, kui need välja teenid.

4. Kui Sa arvad, et Su õpetaja on nõudlik, oota ära oma esimene ülemus! Kui Sa teed mõne vea, siis ei küsita Sinult, kuidas Sa ennast nüüd tunned.

5. Burgerite küpsetamine ei alanda Su väärikust, vanavanemate noorusajal nimetati seda võimaluseks.

6. Kui Sa asjad kihva keerad, pole see Sinu vanemate süü. Õpi ise oma vigadest. Kuni 18-aastaseks saamiseni võidakse Su väljendeid ’See on minu elu’ ja ’Sina pole minu ülemus’ veel taluda, sellest edasi aga tundub see kõigile lapseliku vingumisena.

7. Enne Su sündimist polnud Sinu vanemad nii igavad, nad muutusid sellisteks Sinu arvete maksmisest, toa koristamisest ja kuulamisest, kui lahe Sa enda arust oled. Enne maailma päästmist võiksid oma riidekapi korda teha.

8. Sinu kool võib olla oma õpilased liigitanud võitjateks ja kaotajateks, aga elu ei ole seda teinud. Mõnedes koolides antakse Sulle võimalus arvata õigeid vastuseid nii mitu korda kui tahad. Tegelikus elus selliseid võimalusi ei ole.

9. Elu ei ole jaotatud kooliajaks ja vaheaegadeks. Sa ei saa suvesid vabaks ja sageli ka mitte pühadeperioode, ning väga vähesed tööandjad aitavad Sul ennast leida. Tegele oma mina asjadega vabast ajast.

10. Televisioon ei ole tegelik elu. Tegelikus elus käiakse tööl, mitte ei istuta diivanil ja osaleta komöödiasarjas.

11. Ole viisakas nohikute vastu. On tõenäoline, et Sa hakkad tööle ühe sellise alluvuses.

12. Suitsetamine ei tee Sind lahedaks. Järgmine kord, kui väljas hängimas oled, vaata 11-aastaseid, kel on koni hambus. Täpselt samasugune näed Sa ise välja kõigile, kes on üle 20.

13. Sa ei ole surematu. Kui Sa arvad, et elada kiiresti, surra noorelt ja jätta endast järele ilus laip on romantiline, siis pole Sul ilmselt hiljuti olnud võimalust oma eakaaslasega toatemperatuuril tundeid jagada.

14. Naudi oma noorusaega seni kuniks veel võimalik. Loomulikult ei saa vanemad Sinust aru, kooliskäimine on vaev ning elu on depressioon. Aga ühel heal päeval saad aru, kui mõnus oli olla alaealine. Ehk peaksid sellest aru saama juba täna.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: