Rahvaarvu järgi moonutatud maailmakaart

Missugune oleks maailmakaart, kui igas riigis oleks elanike tihedus samasugune? Riigi suurus kaardil väljendab selle elanike arvu. Selline kohati väljavenitatud ja kohati kokkupigistatud kaart on täiesti olemas, parajalt naljakas, aga ka mõtlemapanev. Venemaa näiteks on soolikakujuliseks pigistatud, Hiina ja India seevastu laiutavad. Kaardi suurendamiseks klikkige sellele.

Mis veel hakkab eriti silma? Skandinaavia väiksus, Eestit pole eriti märgatagi, Austraalia on olematu, Jaapan, Indoneesia ja Filpiinid laiutavad – samas Ameerikas torkab silma vaid Kanada väiksus ja Kariibi mere saarte suurus, samuti Mehhiko on USA-ga võrreldes tugevasti paisunud. Siiski ilmselgelt on proportsioonide erinevus kõige suurem Aasias. Loomulikult me teame kõike seda vastavalt pähe õpitud arvandmetele, siiski aga pilti vaadates muutuvad proportsioonid palju selgemaks. Muuseas, ekvaator on samuti kõveraks tõmmatud, näidates, kuivõrd palju rohkem inimesti elab põhjapoolkeral.

Kaardi allikas: Cartography: A popular perspective, Nature 439(800)

Advertisements

5 kommentaari

 1. See on üks põnev moonutus, kuid palju olulisem ja õiglasem oleks moonutada kaarti nii, et oleks ühtlane kogus põllumajanduslikku pinda inimese kohta.

  100 ha kõrbeliiva või jäävälja on vähem väärt kui 1 ha põllumajandulikult kasulikku maad!!!
  Nii tehakse sellel kaadil gröönasetele ja aurtraallastele liiga. Kes moonutaks siis kaarti vastavalt konstantsele põllum. kasuliku maa hulgale/per capita?

  Ette peab hoiatama, et Eesti surutakse siin jõhkralt kokku kuna igale eestlasele jagub hetkel laiutamiseks uskumatult ca 1ha kasulikku maad!!

 2. […] Rahvaarvu järgi moonutatud maailmakaart Missugune oleks maailmakaart, kui igas riigis oleks elanike tihedus samasugune? Riigi suurus kaardil väljendab selle […] […]

 3. ok, see on rahvaarvu järgi moonutatud kaart – arusaadav. Kuid miks siis Antarkita paistab nii hiiglama suur sellele kaardil? Kes seal elavad…?

 4. vabandust, Antarktika ikka.

 5. Hmm, tõepoolest… Ilmselt on Antarktika samas kategoorias ookeanidega, seal ei ela ka inimesi…

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: