Maavärin Hiinas ei olnud üleloomulike jõudude kättemaks

Tundub lapselik ja naiivne pealkiri. Aga tuntud näitleja Sharon Stone on toimunut seostanud mingisuguse karmavõlaga, mis iganes see ka on, ning olen pidanud jälgima nii eestlaste parastamist (jumala kättemaks Tiibeti eest!) kui seostamist Saatana poolt külvatava surma ja hävinguga. Muide, lingitud veebisait on kokku kogunud mahuka ja tõepoolest jubeda fotodeseeria Hiinas Sichuani provintsis toimunust. 80000 hukkunut, kodu kaotanuid arvatakse kokku 5 miljonit… Ilmnenud on järelohud, nagu näiteks jõe blokeerumise tulemusena tekkinud mägijärv , mis ähvardab loodusliku tammi purustada – jällegi on vaja evakueerida 80000 inimest… Me saame vaid mälestada lahkunuid, hukkunute omastele kaasa tunda ning kel jätkub südant, abistada.

Lihtne on võtta seisukohti riigis, kus maavärinaid pole vaja karta. Alatu on parastada. Imelik on rõhuda inimeste teadmatusele ning tuua välja põhjustena üleloomulikke jõudusid.

Maavärinate suhtes on inimene võimetu olend. Välja arvatud see, et ta teab väga hästi, kus maavärinad toimuvad – aga see teda ei morjenda. Väga vähe on neid, kes on valmis maha jätma oma kodu isegi siis, kui teavad, et maavärin võib toimuda igal hetkel. Ja see pole omane ainult arengumaadele, näiteks ka Kalifornias võib San Andrease murrang igal ajal aktiviseeruda. Arenenud riikides ehitatakse tugevamad ja maavärinatekindlamad majad, kuid kui toimub ülitugev maavärin, pole keegi kaitstud. Samuti on kurb, et nii Hiinas kui mitmed aastad tagasi Itaalias oli suur hulk hukkunuist just lapsed koolimajades – sest koolimajad olid ehitatud kõige nõrgemateks ja ehitusnorme eirates!

Paslik on pilk peale heita maailma maavärinate riskide kaardile. Keegi ei suuda takistada protsesse, mis jätkuvalt toimuvad, kuna India laam põrkub Euraasia laamaga. Samuti ei saa miski selle vastu, et nii Lõuna-Ameerika kui Põhja-Ameerika lääneosas sukelduvad ookeanilised laamad kontinentide alla. Samamoodi teistes piirkondades, mis kõik on välja toodud riskide kaardil. Kaardi paremaks vaatamiseks klõpsake sellele. Ja tundke rõõmu, et Eesti ala paikneb kõige madalama maavärinate riskiga piirkonnas. Muide, nii tugevaid maavärinaid, nagu oli Eestis Osmussaare lähedal 25. oktoobril 1976, toimub maailmas iga päev umbes 20. Osmussaare kirderannal järsul pangal tekkisid varingud, saare keskel asuvasse kivimajja tekkis pragu, mis ulatus räästast maapinnani. Tallinnas oli värinat selgelt tunda, laelambid kõikusid ja aknaklaasid klirisesid. Aga see oli ka kõik ja rohkemat meil karta ei ole vaja.

Olgu välja toodud ka Hiina Sichuani provintsi seismiliste riskide kaart, kust on selgelt näha, kuivõrd ohtliku piirkonnaga on tegemist. Samuti, kui kusagil maailmas toimub veel mõni tugev maavärin, otsige see kaart üles ning vaadake, kuivõrd hästi selle epitsenter klapib riskide kaardiga. Ning mõelge, kas on põhjust süüdistada üleloomulikke jõudusid, kui teadlased on kõik ohud selgeks teinud. Teadmine ohtudest aga ei ole piisav selleks, et inimesed oma kodud maha jätaksid.

3 kommentaari

  1. […] Maavärin Hiinas ei olnud üleloomulike jõudude kättemaks […]

  2. […] Itaalias toimunud maavärina epitsentri asukoht. Nagu ka varasemates blogipostitustes oli juttu Hiina ja Islandi kohta, võrrelge Itaalias toimunud maavärina epitsentri asukohta USA Geoloogiakeskuse […]

  3. […] Maavärin Hiinas ei olnud üleloomulike jõudude kättemaks […]

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: