Ökoloogiline eluviis ja lennureisid: kõik on suhteline

Tegin mõned arvutused, kui palju kasvuhoonegaase põhjustab inimene, kes kuus korra lendab näiteks Tallinna ja Brüsseli vahet. On ju palju räägitud, et peaks hõõglambid säästupirnide vastu vahetama, sageli aga kogu selle ökoloogilise lähenemise juures unustame, et näiteks lendamine põhjustab juba praegu üle 10% kasvuhoonegaaside emissioonidest ning osakaal on tõusutrendis.

Niisiis, näiteks 12 edasi-tagasi Tallinn-Brüssel lendu aastas on 38400 lennukilomeetrit, lennuki 80%-list keskmist täitumist arvestades kulub ühe inimese kohta ca 1300 kg lennukikütust, mis arvestades põlemisel tekkivate gaaside panust kasvuhooneefekti (arvestades ka seda, et atmosfääri ülakihtides on kasvuhoonegaaside mõju suurem) on ekvivalentne ligikaudu 12 tonni CO2 emiteerimisega fossiilsete kütuste põletamisel maapinnal. Ümberarvutuskoefitsientide suhtes on erinevaid teaduslikke hinnanguid, siin kasutatud väärtusest nii ühele kui teisele poole. Hinnatud on näiteks ka, et 1 lennutund lennuki 80% täitumise korral põhjustab 1 inimese kohta 150-350 kg CO2.

Üks 12 W säästupirn, põledes keskmiselt 4 tundi päevas, annab aasta jooksul 70 kWh energiasäästu. Selle 70 kWh saamiseks põletatakse Eesti elektrijaamades 100 kg ehk 0.1 t põlevkivi, mille käigus tekib sisuliselt sama suur kogus ehk 0.1 tonni CO2.

Seega peaks kuus korra Brüsseli vahet lendaja emissioonide tasakaalustamiseks igal aastal välja vahetama 120 hõõglampi, et säästa 8400 kWh elektrienergiat. Tegelikkuses 8400 kWh on Eestis üle keskmise suure perekonna aastane elektritarve, kui elamine just elektriküttel pole.

Lisada võib veel, et ühe Austraalia-lennu emissioonid on vaid pisut väiksemad neist 12 Brüsseli-reisist.

Läänemaailmas on au sisse tõusnud ‘enviropreneur’ – ärimees, kes hoolib keskkonnast ja oskab ühtlasi raha teha. ‘Rohelist turundust’ peetakse võimaluseks edukat äri rajada ja ajada. Näiteks http://www.terrapass.com pakub raiskava eluviisi lunastust, lubades laekumised investeerida ökoloogilistesse projektidesse. Selle poolt põhjustatud reostuse eest peaks ühe Tallinn-Brüssel lennureisi eest maksma dollarites 9.90. TerraPass on müünud juba üle 400000 tonni süsinikdioksiidi emissioonide lunastust 75000 eraisikule ja ettevõttele.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: