Brasiilia naftaleid ei jahuta üldist naftanälga

Maailma suuruselt kolmanda naftamaardla leidmine Brasiilias, hinnaguliselt 33 miljardit barrelit ehk pisut üle 5 kuupkilomeetri, tagab juhul, kui kõik varud kätte saadakse, näiteks USA naftatöötlemistehaste töö vaid kuueks aastaks ning on lähedane maailma praeguse tarbimisega 1 aasta jooksul.

USA-s oli ‘Peak Oil’, kus tootmine oli suurim ning siis hakkas varude puudusel langema, juba aastal 1971. Euroopas on see mõned aastad tagasi kätte jõudnud. Venemaal saabub ‘teine tipp’ aastal 2010, vahepealsel langusel olid poliitilised põhjused. Hetkel ja lähiaastatel õnnestub Venemaal seetõttu nafta ja ka gaasi ekspordi najal tugevasti areneda, Euroopa sõltuvus impordist aga samal ajal kasvab. Võimalusi pakuvad varud sügaval ookeanide põhjas ja polaaraladel, samuti propaan ja teised suure rõhu tõttu vedelas olekus gaasid (P-NGL). Graafik ei sisalda põlevkivi ja õliliivasid, mis pakuvad pisut täiendavat armuaega.

Graafikut hinnates on näha, et kui ka Brasiilia leiu tõttu graafik 1 aasta võrra edasi nihkub, siis olulist vahet ikkagi pole.

Stsenaariume on mitmeid, järgneval graafikul on paljud neist kokku võetud.

aaa1.jpg

Seda joonist suuremalt saab vaadata näiteks siit.

Mistahes stsenaariumist me lähtume – on mõningane vahe, kuid see on ka kõik. Inimesed, kes sünnivad aastail 2030-2050, näevad oma elu jooksul naftaajastu langust. Inimesed, kes sünnivad aastal 2100, elavad maailmas, kus nafta majanduselus ei domineeri.

Mingil hetkel on otstarbekam säilitada naftat keemiatööstuse jaoks, mitte seda kütusena ära põletada.

Ning kokkuvõtvalt naftaajastu graafik pikema ajaperioodi suhtes – millest on näha, mida ‘Peak Oil’ endast tegelikult kujutab. Mõnel ja mõnekümnel aastal pole seejuures erilist tähtsust. Meie oleme maailma ajaloos Peak Oil põlvkonnad.

nafta.jpg

Samas nafta ei lõpe kunagi. Ka USA-s on väga suuri leiukohti, kuid sealt nafta kättesaamise kulud on lihtsalt palju kordi suuremad. Mingist hinnapiirist ja ajast alates aga saab inimene piisavalt taibukaks, et kasutusele võtta alternatiivsed energiaallikad. Investeeringud alternatiivenergia tehnoloogiatesse on hetkel väga suured ning järjest paremaid lahendusi tekib järjest juurde. Lihtsalt mingist hetkest alates pole enam otstarbekas naftat kütusena kasutada, seda ka globaalse kliimamuutuse teemat täiesti kõrvale jättes.

4 kommentaari

  1. […] õige hetk tuua sisse ‘Peak Oil’ – nafta paratamatu lõppemine senise tarbimise juures. Mistahes stsenaariumist me lähtume – on mõningane vahe, kuid see on ka kõik. Inimesed, kes sünnivad aastail 2030-2050, näevad oma […]

  2. See stsenaariumite pilt võiks väheke suurem olla, mitte midagi ei loe välja…

  3. Lisatud on link, millelt saab pilti suuremalt vaadata

  4. […] Peak Oil: kaks klippi Youtube’ist May 27, 2008 Posted by Wild in Maailmalõpp. trackback Esimeses klipis on viimase aja naftavarude avastamise osas mainimata Brasiilia. Kurioosum: otsisin eestikeelset viidet ja sattusin Kalev’i uudistesse, mis rääkisid kaheksa miljoni barreli (mis oleks päevasest tarbimisest alla 10%) avastamisest. Loe parem siit. […]

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: