Amsterdam-Frankfurt: Euroopa kõige reostatuma õhuga piirkond

Saksamaa Kosmosekeskuse poolt ehitatud unikaalne aparaat nimega Sciamachy (Scanning Imaging Absorption Spectrometer for Atmospheric Cartography) on juba alates 2002. aastast mõõtnud satelliidi pardalt maapinnalähedasi atmosfäärigaaside kontsentratsioone, sealhulgas CO2 sisaldust. Nüüdseks on Breemeni Ülikooli teadlased teinud aastatepikkuste mõõtmiste kokkuvõtteid ning on selgunud, et Lääne-Saksamaa söe- ja terasetööstuse emissioonid muudavad Amsterdam-Frankfurdi vahelise piirkonna õhu kvaliteedi poolest Euroopa enim reostatud piirkonnaks, kirjutab Deutsche Welle.

Esimest korda on teadlastel õnnestunud mõõta regionaalseid CO2 kontsentratsioone ning ollakse kindlad, et emissioonid selles piirkonnas on inimtekkelised. Pikaajalised mõõtmised võimaldasid kõrvaldada sesoonsete kõikumiste mõju.

Lämmastikdioksiidi kontsentratsioonide pilt näitab transpordisektori ja tööstuse kogumõjusid.

Eristuvad USA idaosa, Lääne-Euroopa (Inglismaa-Holland-Saksamaa ja väiksem, aga intensiivne Põhja-Itaalia tsoon Alpide lõunajalamil) ning järjest tugevamalt Ida-Hiina, sealt edasi ka Lõuna-Korea ja Jaapan, samuti Lõuna-Aafrika Vabariik ning omaette suurlinnade piirkonnad, näiteks Moskva.

Üks vastus

  1. link Bremeni ülikooli vastavale veebilehele ei oleks paha teinud: http://www.iup.uni-bremen.de/sciamachy/NIR_NADIR_WFM_DOAS/

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: