Naftaühiskonna murdepunkt: USA naftatarbimine langustrendil

Vähemalt nii väidetakse blogis oildummy.com. USA Energianformatsiooni Administratsiooni (EIA) hinnangul tarbitakse naftat 2008. aasta suvel vähem kui aasta varem – esimest korda viimase 17 aasta jooksul. Langus on küll väga väike, 36000 barrelit päevas kogutarbimise juures 9.404 miljonit barrelit päevas ehk 0.4% vähem, aga ikkagi kindel märk majandusraskustest ning kütusehinna tõusust.

EIA hinnagul saab bensiini keskmine hind olema umbes 3.54 dollarit galloni eest, mõnes kohas ületades ka 4 dollari piiri. Diiselkütuse keskmiseks hinnaks kujuneb 3.73 dollarit gallon.

Et hindu Eestiga võrrelda, siis on hea teada, et üks USA gallon on 3.785 liitrit ning antud juhul ei tohi seda segi ajada Suurbritannias kasutusel oleva nn impeeriumi galloniga, mis on 4.546 liitrit. Ühikute ümberarvutusteks hea veebileht paikneb aadressil www.conversion-metric.org.

Arvestades jämedalt 1 dollar = 10 EEK, saame USA prognoositud bensiinihinnaks 9.35 EEK/liiter (kohati ületades 10.60 piiri) ning diiselkütuse hinnaks 9.85 EEK/liiter, seejuures eelmise aastaga võrreldes on diiselkütuse hinnatõus 2.32 EEK/liiter ehk ligi 24%.

Siiski on hetkel tegu vaid hinnangutega, kuid kui need peaksid tõeks osutuma (ja on selge, et hind paneb asjad paika), siis on naftaühiskonna murdepunkt kätte jõudnud.

Lisatud joonisel on USA keskmine bensiinihinna muutus (nädalate keskmine, sentides galloni eest) perioodil jaanuar 1998 – jaanuar 2008.

Järgnevatel joonistel on välja toodud, kuidas moodustub USA-s bensiini ja diiselkütuse hind.

Diiselkütuse hinna kujunemisel on töötlemise osakaal üle 2 korra kulukam kui bensiini puhul.

Allikas: http://tonto.eia.doe.gov/oog/info/gdu/gasdiesel.asp

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: