Oksepähkli-jatrofa – Floridas maisist 10x efektiivsem biokütusetaim

Edela-Floridas LaBelles paiknev ettevõte nimega My Dream Fuel LLC kasvatab biodiisli valmistamiseks oksepähkli-jatrofasid (Jatropha curcas), kirjutab NextEnergyNews. Pilootprojekti raames on kasvama pandud ligi miljon istikut. Teadlaste hinnangul on kütusesaagis pindalaühiku kohta 4 korda suurem kui sojal ning 10 korda suurem kui maisil. Firma avab varsti 1.5 miljoni dollarilise keskuse, mis hakkab tegelema seemnete purustamise ja pookimisega.

Jatrofapuu kasvab looduslikult Mehhikos ja mujal Ladina-Ameerikas, seda on kasvatatud kütuse ja ravimite tootmiseks Indias ja Aafrikas, Euroopas on loodud kasvandused näiteks Hispaanias. Suured jatrofakasvandused on juba praegu nii Indias kui Hiinas. On arvutatud, et üks puu eemaldab aastas õhust umbes 70 kg süsihappegaasi.

Advertisements

4 kommentaari

  1. Ons ka mõni hea põhjus, miks seda oksepähkliks kutsutakse?

  2. Jah, vilju süües on võimalik esile kutsuda oksendamist (või siis… teadmata, et tegu on oksepähkliga, tuleb ise välja), ka inglise keelne teine nimi on ‘black vomit nut’ ehk must oksepähkel.

  3. Oleks suureparane, kui õnnestuks Afganistani talupoegi suunata oopiumimooni kasvatamise asemel jatrofat viljelema. See taim kasvab ka ariidsetes piirkondades ja ei vaja erilist hoolt. Kes on lugenud Nikolai Vavilovi “Teravilja kodumaad”, teab, et rukis ja ehk ka teised teraviljad kasvasid metsikult just Afganistanis ja levisid sealt kultuurtaimedeks mujale. Kui teraviljast tehakse mootorikütust, tõuseb selle hind ja vaeste inimeste seas süveneb selle tõttu toidupuudus.Okserohu kasvatamine mootorikütuse pressimiseks oleks Afganistanile auasjaks ja talupoegade (pro vaheltkauplejate) teenistus mitte väike, arvestamata soodsat mõju uimastisõltlaste arvu kahandamise suunas.

  4. Quelles dont les dispositions prises pour aider ceux qui font la culture du jatrofat en Afrique étant donné qu’un arbre supprime plus de 70 kg de dioxyde de carbonne de l’air et par an ?

    Peut il avoir un partenariat d’un producteur avec une Institution plus grande hors Afrique ?

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: