Kõik liikuv elektriks – turbiinid Mississippi põhjas

3 miljardit dollarit läheb maksma projekt, mille käigus plaanitakse paigutada Mississippi jõe põhja St Louisist Mehhiko laheni tuhanded väikesed turbiinid, mis üheskoos tagavad 1600 MW elektritootmisvõimsuse, kirjutab NextEnergyNews. Selline hüdrokineetilise energia ärakasutamine on küll suhteliselt kallis, kuid sellega ei kaasne tavalisi suurte jõgede hüdroenergia projektide varjukülgi: suuri üleujutatud alasid, vajadust inimesed ümber asustada, ohtusid ökosüsteemidele jne.

next4408aa.jpg

Ettevõttel nimega Free Flow Power on luba uurida 59 jõelõiku, igale lõigule paigutataks mitme kilomeetri ulatuses sajad kuni tuhanded turbiinid, mis on kinnitatud sammaste otsa jõe põhja; turbiinide läbimõõt on ca 60 cm ning on valmistatud süsinikfiibrist või mõnest teisest kergmaterjalist. Sobilike jõgede otsingul lähtuti keskmisest voolukiirusest umbes 2.9 m/s. Elektritootmisega soovitakse alata perioodil 2012-2017.

Loomulikult on vaja läbida keskkonnamõjude hinnang, sealhulgas uurida mõjusid jõeliiklusele, kaladele ning loomastikule. Hulk probleeme on vaja läbida, kuid projektil iseenesest on jumet. Lisaks on USA-l võimalik välja arendada 10000 MW ookeani loodete energiat kasutavat energeetilist võimsust.

Üks vastus

  1. Ega ma füüsikas väga tugev ei ole kuid see on meeles, et kui vedelikud voolavad, siis voolu kiirus avaldub gradiendina voolusängi keskmest. Teadis juba maarahvas, et paadiga allavoolu sõites tuleb püsida jõe keskel (kõigist kallastest võimalikult kaugel, sealhulgas ka põhjast) – vastuvoolu sõites tuleb aga liikuda kalda lähedal.

    Sestap on säärane energia ammutamise moodus NKSL situatsioon – paned turbiini voolu keskele, saad võimsuse aga sega laevaliiklust ja kardetavasti ka muidu asju rohkem. Paned turbiini jõe põhja… on projekti tasuvus kaheldav.

    Elame näeme.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: