Pekingi ümbruses hakkab peagi hõbedat sadama

Looduselt ei maksa armuande oodata. Superarvuti, lennukid ja kahurid – selline on hiinlaste relvastus võitluseks pilvede vastu olümpiamängude ajal, kirjutab MIT Technology Review. Eesmärk: et ühtegi piiska Pekingi 91000 kohaga ilma katuseta olümpiastaadionile ei langeks. August on muidu sealkandis vihmane. Ja tulistada on ilmselt lihtsam kui oleks olnud ehitada katus.

china_x220.jpg

Hiina Meteoroloogiateenistuses on spetsiaalne ligi miljardikroonise aastaeelarvega Ilma Muutmise Üksus, kus valmistati ette kolmeastmeline programm. Esiteks, muretseti seiresüsteemidega ühendatud superarvuti IBM p575, mis jälgib 44000 ruutkilomeetrilist ala (peaaegu täpselt Eesti pindala!) ning igale ruutkilomeetrile luuakse iga tunni tagant ilmaprognoosid. Teine aste: lennukite ja kahurite abil tulistatakse ja pihustatakse veel kaugemal olevatesse vihmapilvedesse hõbejodiidi ja kuiva jääd lootuses, et need enne staadionini jõudmist tühjaks sajavad. Kolmas aste: kui vihmapilved siiski peaksid staadionini tungima, kasutatakse lämmastiku baasil toodetud jahutusvedelikku vähendamaks piiskade suurust, selle tulemusena loodetakse, et õnnestub vihmasadu ära hoida.

Vihmavastase võitluse plaan on Hiina võimsuse näitamise üks komponente. Kui 2001. aastal selgus, et mängud toimuvad Pekingis, komandeeriti linna 120000 ehitustöölist ning käivitus suurehitamine, mis põhjustas kogu maailmas terase põua. Mängude ajaks on plaanis evakueerida Pekingist 1.5 miljonit inimest, et rahvast füüsiliselt vähem oleks.

Üks vastus

  1. […] tormid ainult kevadel märtsis-aprillis, kuid see aasta tundub olevat anomaalne. Nii et, kuigi Hiina valmistub vihmapilvi kõmmutama, võib karta ka […]

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: