Taastuvenergeetika ahelreaktsioon võib viia arengumaade laste surmani

Üha rohkem ja rohkem on hakatud maailmas aru saama, et ühe valdkonna eelisarendamine ja subsideerimine käivitab ahelreaktsioonid, mis ringiga tagasi tulles toovad teistes valdkondades kaasa hoopis negatiivsed muutused.

Biokütuste mulli lõhkemisest
juba kirjutasin – kui saadi aru, mis on tegelik süsinikubilanss mahavõetud vihmametsade aladel biokütuste kasvatamisel, tehti ära ka arvutused mujal maailmas ning leiti, et looduslike alade kohandamine biokütuste tootmiseks hoopis lisab CO2-e atmosfääri ning bilansis saadakse ‘tasa’ alles 90 aastaga, niikaua tekitame emissioone hoopis juurde!

Praktiliselt ainsa erandina on kiidetud etanooli tootmist. Mike Openshaw aga kirjeldab blogis The Political Inquirer, kuidas etanooli tootmine biokütuseks valusalt tagasi lööb. USA-s on käivitatud laiaulatuslikud toetusprogrammid teraviljade kasvatamiseks etanooli tootmiseks. Selle tulemusena, nagu võiski ette näha, on kõikide teraviljade hind vaid viimase 6 kuu jooksul tõusnud 41%, sest põllumeestel on majanduslikult kasulikum kasvatada teravilju biokütusteks kui toiduks. Ning selle mõju ei piirdu vaid oma maa inimestega, kes teraviljatoodete eest rohkem raha peavad välja laduma, vaid mõjutab ka humanitaarabi. Kindlal eelarvel põhinevad humanitaarabiorganisatsioonid on pidanud tunduvalt oma ettevõtmisi kokku tõmbama. Mike Openshaw tegusteb Uganda toetamisega ning Maailma Toiduprogrammil (World Food Program) jätkub nüüd vahendeid vaid üleujutatud piirkondade jaoks, muudes piirkondades on toiduabi kokku kuivanud…

Openshaw lisab, et hauad võivad olla küll ökosõbralikud, kuid kas ‘taastuvate loodusvarade’ propageerijatel ning neid toetavatel valitsusametnikel oligi plaanis inimesi tappa?

3 kommentaari

  1. Mhh, kas see ei ole miskitpidi surnud ring, kus on valida ainult kahe halva võimaluse vahel?
    a)teraviljade hind tõuseb, sest biokütuseks on kasulikum kasvatada ja arengumaade lapsed surevad.
    b)naftakütuste hind tõuseb, see tõstab teraviljahinda ja arengumaade lapsed surevad.

    Lester Browni ja EPI pidevate hinnangute järgi on toidutootmise tulevik muuhulgas just nafta kallinemise tõttu niikuinii nõnda tume, et karju appi ja hüppa aknast alla (kumba neist tegevusist esimesena peaks tegema on praeguste andmete põhjal veel raske otsustada:))

  2. Minu jaoks küsimuseks on antud juhul dotatsioonide suurus ja vajalikkus, poliitilised otsused saavutada x aastaks y % on küll selged, kuid tulevad ringiga tagasi juhul, kui selleks dotatsioonid ette näha. Eestis on sama situatsioon puidusektoris. Ühest küljest on puidu kasutamine kütteks justkui kena, saame energiat ja kasvab jälle asemele. Kuna mujal Euroopas doteeritakse, veetakse meie pelletid kasvõi Hollandisse ning tootjal pidu laialt. Teisest küljest aga jääb sama puit väärindamata – näiteks mööblipuidu ja laastplaatide tootmisel on tööhõive ühe puiduühiku kohta 100 korda kõrgem, seal aga ei jätku enam ressurssi…

  3. mis asi on taastuvenergeetika? lihtsalt tekkis küsimus, et kas kas energeetika saab olla taastuv.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: