Tartu Ülikool avab tuumaenergia veebisaidi

11. jaanuaril tegin oma blogis ettepaneku käivitada tuumaenergia infokeskus. Mõeldud-tehtud. Märtsi keskpaigaks peaksid Tartu Ülikooli loodus- ja tehnoloogiateaduskonna tehnoloogiainstituut ja füüsika instituut jõudma niikaugele, et veebisait on avatud ning algab pidev töö informatsiooni hankimise, edastamise ja analüüsimisega.

Näeme Tartu Ülikooli rolli erapooletu teavitaja ja analüüsijana, samuti info vahendajana mujalt maailmast. Ootame, et ka teised ülikoolid, teadus- ja arendusasutused, riigiasutused, valitsusvälised organisatsioonid, ettevõtjate liidud ja teised võimalikud partnerid kaasa mõtleksid ja defineeriksid oma nägemuse ja rolli veebisaidi suhtes, oleme avatud koostööpakkumistele, konstruktiivsele kriitikale ning vastame asjalikele küsimustele.

Erinevalt Kesk-Euroopa riikidest, mis juba vaevlevad energiakriisis ning näevad Venemaa gaasis ühte peamist lahendust, oleme meie Eestis paremas seisus – meil on mitmeid valikuid. Samas pole ükski valik ideaalne. Peame otsima vastuseid kolmnurgast, mille tippudeks on hind, keskkonnareostus ja -riskid ning julgeolek. Keskkonnareostus ja -riskid omakorda on väga mitmetahuline teema, sest kombineeruvad kohalik, regionaalne ning globaalne mõju, samuti mõjud ja riskid inimesele ja ökosüsteemide eri osadele mitmesuguseid erinevaid teid pidi. Peame otsima võimalikke lahendusteid ning oskama samas stsenaariume projekteerida kogu maailmas toimuva tehnoloogilise arendustegevuse suhtes. Selleks aga on vaja informatsiooni ning kompetentset analüüsi.

Tartu Ülikooli tehnoloogiainstuut teeb juba tõsiseid jõupingutusi energiasäästu valdkonnas, aidates projekteerida ja ehitada energiasäästlikke hooneid. Energiavajadust on võimalik vähendada praegusega võrreldes kuni 10 korda, lähieesmärkidena siiski oleme seadnud 2-3 kordse efektiivsuse. Kuid on naiivne arvata, et energiasääst meid päästab, sest inimene muutub üha mugavamaks ning energiatarbimine elatustaseme kasvuga tegelikult ikkagi ainult kasvab.

Lähtume põhimõttest, et informatsioon ja teadmised on maailmas ainsad ressursid, mille kasutamine nende varusid hoopis suurendab.

Advertisements

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: