USA valmistub luuresatelliiti tulistama

Kuigi 28. jaanuari uudistes väitsid ameeriklased, et risk inimestele nende luuresatelliidi peatselt toimuva kokkupõrge käigus Maaga on sisuliselt olematu, andis president Bush loa satelliiti tulistada, kirjutab BBC. Põhjuseks tuuakse satelliidi kütusepaakides oleva vedela raketikütuse komponent hüdrasiin, mis võib kokkupõrkel Maaga aurustuda ning gaasid kujutada inimestele tõsist ohtu, kui keegi läheduses peaks paiknema. Võimalikud mõjud on sarnased klooriühendite või ammoniaagi sissehingamisega kopsukahjustustest surmani, riskiala suuruseks on 450 kg kütusekoguse juures arvutatud umbes ühe hektari suurune territoorium.

Senini pole osatud ka täpselt määratleda võimaliku maalekukkumise aega, räägitakse hilis-veebruarist ning varajasest märtsist. Satelliidi tulistamiseks aga avaneb võimalus juba 3-4 päeva pärast ning aega tulistamiseks on umbes nädal. Tulistamise tulemusena pihustuks hüdrasiin ohutult laiali ning Maale kukuksid vaid väiksemad satelliiditükid.

Kindral James Cartwright väidab, et tulistamise põhjuseks ei ole satelliidis sisalduv konfidentsiaalne informatsioon ja satelliidi salajased osad, sest need põleksid atmosfääris niikuinii ära. Kütusepaak aga on sellise ehitusega, et sellega ei pruugi enne Maaga kokkupõrget midagi juhtuda.

sat.jpg

Tulistamine on plaanitud toimuma laevalt Aegis relvasüsteemiga, mis on loodud ballistiliste rakettide allatulistamiseks ning loodetakse ühele täistabamusele, kuigi kokku on varus 3 modifitseeritud Standard Missile 3-e kolmel eri laeval. Tulistamine peab aset leidma enne luuresatelliidi sisenemist atmosfääri, sest atmosfääritingimused on nii kõikuvad, et täpne tabamine on sisuliselt võimatu. Kui esimene lask ebaõnnestub, otsustatakse, kas korrata katset või mitte. Kokku on Aegis süsteemiga varustatud laevu maailmas 108, lisaks USA-le ka Jaapanil, Hispaanial, Norral ja Lõuna-Koreal.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: