Keskkonnamäng jõudis inimvõimete piirile: II-2 tulemused

Tõepoolest – selgeks teha, kuskohas suures maailmas on just see koht, kus poolpaljad inimesed augus kükitavad mingite viltuvajunud metalltünnide taustal ning teised neid pildistavad – no kuulge!

yl13.jpg

Kokkuvõttes selgus, et keskkonnamängus on tekkinud Eesti mälumängu Indrek, Jevgeni ja Ivo, kes leiavad ikka ja tavaliselt kiiresti õiged kohad üles. Nendeks on Ivo (ongi Ivo!) Volt, Katrin Enno ja leheneeger = Triin Olvet. Ajad seekord vastavalt 1:26, 4:27 ja 16:12. Veel viimasel hetkel lisandusid Jaan Olvet 22:32, Mait Urbanik 23:35 ja Merle Mandel 23:42. Niisiis kokku 6 õiget vastust. Oli ka kolm kiiret riskipakkumist – Havai, Island ja Kuriilid, seekord siiski viltu.

Vaimukuse eest tõstan esile Reigo Lehtlat. ‘Pakun vastuseks: Kuriili saared (ei leidnud küll sellist pilti veebist aga puhtloogiliselt tuletatud – valged inimesed, koledad rõivad, talisuplus, vulkaaniline must rand, geotermaalenergia, sopkad, laga (pikalivajunud kütusemahutid?) tagaplaanil, tegu ilmselt saarega, tõenäoliselt oled geoloogina ise seal käinud ja mingi nostalgiline lugu seostub jne).’ Väga hea oletus! Kahjuks seekord mööda…

Ivo muidugi tunnistas, et kui muud otsingud kinni jooksma kippusid, kasutas ta erilist võtet ning nuhkis pildi ‘properties’ alt välja fotograafi nime, edasine oli juba vormistamise küsimus. Olin jällegi seljatatud uue võttega, peab küberkaitset tõhustama…

Nagu ka Ivost aru sain, oli üldlevinud valeteooria see, et kus mujal inimesed rauakolakate juures augus viibivad kui kusagil Venemaal ning enamik aega kulus otsinguteks Venemaa mõõtmatustes avarustes.

Katrin pööras tähelepanu järgmistele asjaoludele: ühesugused jalanõud, riietus ning mootorpaat, millega oli kaldale tuldud – siit viis mõte kruiisile; päikseprillid viitasid intensiivsele valgusele, kuigi ilm paistis mitte just väga hea olevat. Siit liikuski mõte Antarktikale ja Arktikale.

Ka Jaan Olvet jõudis lõpuks õigesse punkti välja ‘Antarctica cruise tourists bath’ abil.

Oli üks lihtsamatest lihtsam lahendus, kaks õigesti oletatud otsingusõna – ja pilt oleks välja tulnud teisel lehel. Need olid ‘bath’ – nimi, mille autor sellele pildile pani, ja ‘volcano’, sest mis muu see ikka maapinda nii soojaks kütab.

Raskema otsinguga oleks kohale jõudnud ka Wikipediast ‘ghost town’ kaudu, kus see koht ära nimetatud, pilt on siiski teine – ilmselt üks neid hooneid, mis vannitamispildil kaugel udus paistab.

Kõige otsesem vihje aga oli küsimuses endas. Ühest küljest ei olnud tegemist pettusega, teisest küljest aga… Pettuse, altvedamise üks inglise keelseid vasteid on DECEPTION ning tegemist on Deception Islandiga Antarktikas Lõuna-Shetlandi saarestikus. Üks omapärasemaid kohti kogu maailmas. Selle kraatris paiknev Kroneri laguun on ainuke geotermaalne veekogu Antarktikas. Veelgi konkreetsemalt oli pilt tehtud Whalers Bays.

1723265_antartic2_150.gif

Alates 19. sajandi algusest oli Pettusesaar koht, kuhu hülgekütid said Antarktika tormide ja jäämägede eest peitu minna. 1906. aastal asutas Norra-Tshiili vaalapüügifirma baasi, see ettevõtmine pani ka lahele nime Whalers Bay. Seal keedeti vaaladest õli ning nendes suurtes roostes tünnides hoitigi vaalaõli. 1931. aastal muutus see tegevus majanduslikult mõttetuks. 1969. aastal toimunud vulkaanipurse aga mattis juba varem mahajäetud asula osaliselt enda alla. Saarel on olnud ka palju teadusuuringute baase, kuid vulkaan on nende hävitamise eest korduvalt hoolt kandnud. Aastal 2000 oli saarel vaid hispaanlaste ja aregentiinlaste baas, needki kasutuses vaid suvel.

_1723265_di300.jpg

Nime saarele andis ameerika hülgekütt Nathanial Palmer, kes külastas saart 1820. aastal. Kaugelt näeb saar välja nagu saar ikka, tegelikkuses aga on selle keskel suur 12 km läbimõõduga kraatrilaguun – sellest selline nimi. Tegu on ühe suurima maailma loodusliku sadamaga, kuhu avaneb vaid 230 m laiune sissepääs.

Vaatamata ‘kahtlasele võttele’ kuulutan võitjaks Ivo. Ning ühtlasi luban, et hakkan nüüdsest otsima rohkem huvitavaid loogilisi puänte ja lihtsamaid lahendusi – et ka need, kes üles ei leia, saaksid pärast pisut muiata. Kuigi tagantjärele vaadates ega ka ‘volcano bath’ väga keeruline polnud… Pigem ajas segadusse võimalik sarnasus Venemaaga. Deception… Ka küberkaitset tuleb tõhustada.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: