Must jää tapab. Tundke ta ära!

Maanteedel tunduvad kõige ohtlikumad olevat järsud kurvid asfalteeritud kõrvalteedel, samuti tuleb hoiduda järskudest manöövritest möödasõitudel. Kui põhimaanteedel suudetakse soola abil vee külmumist asfaldi pinnal takistada, siis kõrvalteed võivad muutuda liuväljaks.

black_ice.jpg

Tegelikult pole jää mitte must, vaid lihtsalt läbipaistev ja matt, nii et pole võimalik näha, kas tegemist on lihtsalt asfaldiga või on selle pinnal külmunud veekiht. Tavaliselt looduses jäätub vesi suhteliselt kiiresti ning sisaldab õhumulle – need muudavadki jää näiliselt valgeks. Must jää tekib kas väga külmast vihmast või udust, jäätumine toimub aeglaselt ning enne jäätumist tekib asfaldi pinnale õhuke pidev veekiht.

Sagedasti võib must jää tekkida sildadel, sest külm õhk jahutab nii pealt- kui altpoolt ning pinnatemperatuur langeb kiiremini kui tavalistel teedel.

Musta jääd pole autoaknast üldreeglina näha, küll aga on võimalik näha indikaatoreid maantee kõrval. Kui tee ääres näiteks on jäätunud vesi lompides või aukudes või värske jääkirme, siis viitab see ka asfaldi libedusele.

Lihtsaim on olla eriliselt ettevaatlik nullilähedaste temperatuuride korral ning siis, kui õhutemperatuur on just tugevasse miinusesse läinud. Ka paar plusskraadi õhus ei pruugi musta jääd kõrvaldada, sest asfaldipind võib olla eelnevast külmaperioodist külmem.

Eriliselt libe võib asfalt olla metsavahelistel lõikudel.

Musta jää olemasolu saab õppida autoga ka tundma. Sagedasti pole põhimaanteedel mingit probleemi, sest need on saanud spetsiaalse töötluse. Kui aga kõrvalteele ära keerate, siis võite olla täiesti teistsugustes tingimustes. Aeglasel kiirusel, sirgel lõigul ja teiste sõidukite puudumise korral on peale kõrvalteele sõitmist võimalik pisut järsema pidurdusega testida auto käitumist. Uuematel autodel on ka külgveojõukontroll ning libeduse eest hoitavav tuli ja signalisatsioon. Kui see on korra juba märku andnud või olete kasvõi korrakski tundnud külglibisemist, on oht enam kui reaalne.

Mis kurvis juhtub – leidke mõnikümmend sekundit ning vaadake lingitud videot! Kuldreegel – ärge minge järsult pöördesse või möödasõidumanöövrisse.

Advertisements

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: