Tahame ju ennast kõikides edetabelites esimeste hulgas näha. Kui ka päris ette ei saa, on tähtis kellestki mööduda.
Suure Munamäe viimasel ajal kõige levinum kõrgusarv tema kõrguse kohta on 318,1 m. Põhikaardil on tõesti selline number kirjas, kuid kuna topograafilisel kaardil on tulemus märgitud murrujoonega, tähendab see seda, et ülemine arv näitab reeperi kõrgust ja alumine mäe kõrgust. Suure Munamäe puhul on aga reeper asetatud Suure Munamäe vaatetorni seina sisse, umbes 0,5 meetri kõrgusele muldkehast, millel seisab vaatetorn. Murrujoone all olev number (316,2) aga näitab mäe tegelikku kõrgust (ilma muldvallita). Nii kirjutab Taavi Pae http://www.virumaa.ee/discuss/msgReader$7212.
Järelikult loetakse muldvalli kõrgus mäe kõrguse hulka ja miski ei takista muldvalli kõrgust tõstmast mõne meetri võrra. Hollandi kõrgem koht Vaalserberg aga on Wikipedia andmeil 322.7 meetri kõrgune, kuigi plaadile on kirjutatud 327,5 meetrit. Äkki on vahepeal veelgi väiksemaks vajunud? Samas oleks päris koomiline näha alpiniste, kes käivad läbi kõikide Euroopa riikide kõrgemaid tippe, pildil kujutatud Vaalsebergi vallutamas.
Ühesõnaga, vaid 4,7 meetrine muldvalli tõstmine võimaldaks Hollandist mööduda. Järgmine aga, kellele Euroopas järele jõuda, on Valgevene Dzjarzhõnskaja Hara (346 m). Edasi läheb juba raskeks – Moldova, Luksemburg, Belgia, San Marino, Ungari – viimase puhul peaksime juba üle 1000-meetrise mäe saama kokku kantud. Samas peab olema ettevaatlik, et lätlased salaja oma 312 meetri kõrgust Gaizinkalnsi ei kasvataks. Esimeste hulka jõudmine aga saab olema väga raske. Võiks muidugi protestida, kuna nii Itaalial-Prantusmaal kui Albaanial-Makedoonial on sama kõrgeim koht – piir jookseb täpselt mööda tippu. Selline kavalus on lausa jahmatav. Üks Euroopa edetabelivariant on järgnevalt esitatud, Eestile kuulub vilets 38. koht.
Filed under: Eesti, Keskkond, Muud huvitavat |
Kuivõrd Serbia ja Montenegro on praegu juba eraldi riigid, puudub sellest tabelist kas Montenegro või Serbia kõrgeim tipp (ma ei tea, kelle poolele see nende siin ühisena mainitud mäetipp jääb).
Daravica on Serbia ja Albaania piiril, seega on see Serbia kõrgeim. Montenegro kõrgeim on Zla Kolata 2534 m, seega läheb 18. kohale ja lükkab Suure Munamäe veelgi tahapoole, 39. kohale 45 riigi seas.