Nafta lõppemine graafiliselt

Peale kirjutist naftavabast tulevikust leidus palju skeptikuid, kes jätkuvalt selles kahtlesid – et küll otsime ja leiame veel. Aga mida pole, seda pole. Lihtsalt pole enam ka kusagilt otsida. Kindlasti mingil hetkel lähevad mängu polaaralad jne, kuid uute ‘suurte’ leiukohtade avastamine pikendab naftaajastut vaid mõne aasta võrra.

Järgnevalt mõned graafikud nafta lõppemise illustreerimiseks.

peak_oil_aspo.jpg

USA-s oli ‘Peak Oil’, kus tootmine oli suurim ning siis hakkas varude puudusel langema, juba aastal 1971. Euroopas on see mõned aastad tagasi kätte jõudnud. Venemaal saabub ‘teine tipp’ aastal 2010, vahepealsel langusel olid poliitilised põhjused. Hetkel ja lähiaastatel õnnestub Venemaal seetõttu nafta ja ka gaasi ekspordi najal tugevasti areneda, Euroopa sõltuvus impordist aga samal ajal kasvab. Võimalusi pakuvad varud sügaval ookeanide põhjas ja polaaraladel, samuti propaan ja teised suure rõhu tõttu vedelas olekus gaasid (P-NGL). Graafik ei sisalda põlevkivi ja õliliivasid, mis pakuvad pisut täiendavat armuaega.

Stsenaariume on mitmeid, järgneval graafikul on paljud neist kokku võetud.

aaa1.jpg

Mistahes stsenaariumist me lähtume – on mõningane vahe, kuid see on ka kõik. Inimesed, kes sünnivad aastail 2030-2050, näevad oma elu jooksul naftaajastu langust. Inimesed, kes sünnivad aastal 2100, elavad maailmas, kus nafta majanduselus ei domineeri.

Mingil hetkel on otstarbekam säilitada naftat keemiatööstuse jaoks, mitte seda kütusena ära põletada.

Ning kokkuvõtvalt naftaajastu graafik pikema ajaperioodi suhtes – millest on näha, mida ‘Peak Oil’ endast tegelikult kujutab. Mõnel ja mõnekümnel aastal pole seejuures erilist tähtsust. Meie oleme maailma ajaloos Peak Oil põlvkonnad.

nafta.jpg

2 kommentaari

 1. Tere jõudu!

  Keskkonnaabis on kõvasti huvitavat lugemist, aga pildid kipuvad na karvased olema. Eriti tuleb see välja graafikute puhul. Enamasti on põhjuseks see, et pildid on liiga suured. Aitaks, kui enne lehele panekut teha suur pildifail mõõtmetelt selliseks, et ta mahuks laiuselt sisuveeru sisse. Nii ei püüa brauser seda ise kokku “mutsida”.

  Väga lihtne on säärast toimingut läbi viia näiteks IrfanView abil ( http://www.irfanview.com )
  Või on WordPressil mingi vastav plug-in olemas?

  Ülemäära suurte piltide parajaks tegemist võib võtta ka kui omamoodi “keskkonnateemat” – milleks sõita džiibiga kui kohale jõuad ka… ee… natuke väiksema džiibiga. 🙂

 2. Aitäh kommentaari eest, arvestan!

  Erik

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: