Tee ise elektrienergiaprogramm aastaks 2020!

elektr2.jpg

Siiski mitte Eestile, vaid Suurbritanniale… BBC avaldas juba aastal 2006 elektritarbimise kalkulaatori, kus iga inimene saab ise otsustada, kas toota elektrit söest, tuumakütusest või taastuvatest loodusvaradest – aga äkki hoopis importida või säästa? http://news.bbc.co.uk/1/shared/spl/hi/uk/06/electricity_calc/html/1.stm

Selline tee-ise-programm on väga õpetlik, kindlasti pole tegemist täppisarvutustega, kuid kõigile saab selgeks, mida üks või teine arenguvariant tähendab.

Lähteandmetena kirjeldamaks praegust perioodi: Suurbritannia aastaseks elektritarbimiseks on kalkuleeritud 358 miljardit kWh, sellest 253 tuleb fossiilsetest kütustest, 80 tuumajaamadest, 15 taastuvenergeetikast ning 10 imporditakse. Arvatakse, et aastaks 2020 tõuseb vajadus 381 miljardi kWh-ni.

Iga perekonna keskmiseks elektrienergia aastakuluks on nende lähteandmetega kalkuleeritud 250 naela. Hinna tõus ei sisalda inflatsiooni.

Et olla rahvusvaheliste lepete graafikus, tuleb süsinkidioksiidi emissioone vähendada ning igaüks saab kalkulaatorit kasutades aru, et fossiilkütuste osakaal peaks langema umbes 160 miljardi kWh-ni – muidu on emissioonid üle lubatu. Fossiilsete kütuste kasutamise vähenemine tuleb kompenseerida teiste energiallikidega.

Tuumaenergia kasutamise suurendamise korral 50% võrra 120 miljardi kWh-ni oleks vajalik ehitada 12 uut reaktorit.

Arvestades tuulega kui peamise taastuvenergeetika allikaga ning tõstes tuuleenergia väljundit 40 miljardi kWh-ni oleks vajalik paigaldada 2400 uut tuulegeneraatorit. On arvutatud, et tuuleenergia osakaal saaks maksimaalselt olla 50% koguvajadusest, see tähendaks 9300 uue tuulegeneraatori paigaldamist.

Elektrienergia impordi suurendamine võimaldaks lahendada probleeme tarbimise tippaegadel, kuid selle suure osakaalu korral tekiks sõltuvus rahvusvahelistest turgudest ning turvarisk varustatuse suhtes.

Energiasäästu seisukohalt saaks ekspertide arvates säästa ilma hooneid täielikult ümber ehitamata ning lihtsaid koduseid säästuvõtteid kasutades kuni 20% elektrienergiast, st kuni 80 miljardit kWh. Samas vajaks 40 miljardi kWh energiasäästu tagamine 14 miljoni hoone soojustamist.

Kes viitsib, proovige ise teha stsenaarium ja jälgige ka elektri hinna muutusi!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: