Maailma odavaimast autost

nano.jpg

India Tata Motors esitles täna maailma odavaimat sõiduautot – Tata Nano maksab 2500 dollarit. Väike, ökonoomne, odav, sisse mahub 5 inimest – esmapilgul ju keskkonnasõbralik! Väidetavalt pidi auto vastama isegi Euroopa keskkonnastandarditele, kuigi ametlikku kinnitust selle kohta pole.

Kas keskkonnasõbrad võivad rõõmustada? Vastupidi! ÜRO kliimateadlane Nobeli rahupreemia laureaat Rajendra Pachauri sõnas, et ta on juba pikalt näinud õudusunenägusid madala hinnaga auto turuletulekust. Kuigi Nano keskmine kütusekulu on vaid 5 l/100km (isegi palju 600cc mootori juures), on efekt hoopis vastupidine: auto omamine saab taskukohaseks kümnetele ja sadadele miljonitele inimestele ning reostuskoormused ja ummikud kasvavad järsult. Ning ka kokkuhoid ‘luksuste’ arvelt – auto odavamal variandil pole raadiot, konditsioneeri, kaasistujapoolset tagasivaatepeeglit ning kaasistuja kojameest – toob kokkuvõttes rohkem kahju kui kasu, selle põhjuseks ongi madal hind… Kui aastal 2005 oli India transpordivahendite arvestuslik süsinikdioksiidi õhkupaiskamine 219 miljonit tonni, siis aastaks 2035 hinnatakse tõusu 1465 miljoni tonnini, peaaegu seitsmekordseks! Missugusest globaalse kliimamuutuse vastu meetmete rakendamisest saame kokkuvõttes rääkida?

Lisaks toob selline käik teiste autotootjate strateegia muutuse, nii Renault, Nissan, Volkswagen, Toyota, Fiat ja Honda juba arutavad alla 3000-dollarilise pisiauto turule toomise võimalust…

Küsimus on ka, kas sellise hinna juures saab arvestada kvaliteediga või on vaja rajada suured hooldus- ja remonditeenindused? Ning mida arvab tüüpiline eestlane, kui 30000 krooniga auto kätte saab… Ostaks prooviks? 

Auto ametlik koduleht on http://www.tatapeoplescar.com/tatamotors/index.php

Sealsamas kodulehel jagavad inimesed oma esimesi muljeid. India naine nimega Rupali kirjutas: ‘Ilmselgelt üks selline minule ning teine samasugune minu mehele!’ Kishore Mavuri aga kirjutas: ‘TATA on India ukhus!’

hhh.jpg

Selline on auto luksversioon:

jjj.jpg

2 kommentaari

  1. Pride of India? Nagu Kia Pride? 😛

  2. jajah. kui kõigil eurooplastel ja ameeriklastel on auto, siis on kõik hästi. aga kui kõigil aasialastel on auto…

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: