Uusaastatervitus hiinlastele: olümpiamängud gaasimaskides?

air-pollution-systems.jpg

ERIK PUURA

2008 Hiinas on juba saabunud, punaste lippude lehvides. Olümpiariik 2008, olümpiamängude korraldamine – kogu Hiina au ja uhkus.

Kiiresti arenev tööstusriik, eurooplaste-ameeriklaste kardetav konkurent majanduses.

Mis aga on majandusedu hind?

Õhureostus põhjustab igal aastal 750000 enneaegset sündi, 2/3 linnadest on õhk keskmiselt või tugevasti reostunud, umbes 10% riilikust koguproduktist hävib põldudel tööstuse poolt tekitatud happevihmade tõttu, mis langevad 30%-le riigi territooriumist. Süsinikdioksiidi emissioonide poolest möödus Hiina USA-st, paisates keskkonda igal aastal 6.2 miljardit tonni 5.8 miljardi tonni vastu. Poolel elanikkonnast puudub ligipääs puhtale joogiveele, 90% veekogudest asulates on tugevasti reostunud. Plaanitakse juhtida Jangtse jõe veed läbi põhjapoolsete tööstuslinnade, sealhulgas Pekingi ja Tianjini. Uue hüdroelektrijaama ehitamine Jangtsele sundis ümber asustama 1.5 miljonit inimest…

Hiinlased on tark rahvas, minu kolleegid Stockholmi Tehnikaülikooli päevilt integreerisid ja modelleerisid suurepäraselt. Iga eestlase kohta tuleb rohkem kui 1000 hiinlast ning kindlasti on pisut küüniline uusaastasoov: investeerige oma keskkonna puhtusesse! Aga ometi… Ilusat ja läbipaistvat uut aastat, hiinlased! Ja loodame, et olümpiakoondis ei pea gaasimaske gaasa võtma.

Advertisements

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: