40000 inimese surm = ühe inimese õnn

samson_lg.jpg

ERIK PUURA 

 

Keegi ei tea täpselt, mitu inimest hukkus Kariibi meres paikneval Martinique saarel 8. mail 1902 – erinevail hinnanguil 25000-40000, üldevinud versiooni kohaselt vähemalt 30000, kuid tsirkuseplakatil on kirjas 40000.

Tulikuum püroklastiline pilv, mille kiirus ulatus 670 km/h ning temperatuur 1000 kraadini, sööstis mööda Mount Pelee nõlva alla ning tappis peaaegu kõik Saint Pierre’i linna inimesed.

Saatuse iroonia seisneb veel selles, et kuigi tunnusmärgid lähenevast katastroofist olid olemas – juba kaks nädalat oli eraldunud tuhka ja gaase, mõni päev enne tungisid linna aga ämblikud ja maod – veensid kohalikud võimukandjad inimesi paigale jääma, sest tulemas olid valimised.

Pilv tekib, kui ennast järk-järgult kõrgemaks ehitanud vulkaani üks külgi ei pea vastu ja kukub järsku kokku – kolossaalselt suurem ja tulisem kui pilv, mis tekkis WTC tornide kokkukukkumisel 11.09.2001. Edasine läheduses elavate inimeste saatus sõltub juba sellest, kuhu poole pilv liigub.

Õnnelik aga oli surmamõistetud vang nimega August Cyparis, kohalik räuskaja ja kakleja. Ta oli eelmisel päeval kellelegi nuga andnud ning vangikongi pistetud, irooniana osutus vangikong linna kõige turvalisemaks kohaks. Ta sai tugevasti põletada, kuid jäi ellu ja kaevati nelja päeva pärast välja.

Seejärel anti talle armu, pandi talle uus nimi (et vist paremini müüks, Ludger tundus paremana kui August) – Ludger Sylbaris, ning ta rändas rändtsirkusega kaasas läbi kogu Ameerika, näidates oma põletushaavu ning teenides normaalset pappi esimese mustanahalisena, kes tsirkusesse esinema võeti. Teda reklaamiti kui ainsat ellujääjat, mis polnud tegelikult tõsi, sest ka üks linna ääres elav kingsepp oli jõudnud laua alla pugeda ning üks väike tüdruk mere äärde koopasse varjuda.

Praeguseks on vulkaan end jällegi üles ehitanud ning mistahes hetkel võib ajalugu korduda… Lootus on vaid, et tundemärgid saavad olema sarnased kui 105 aastat tagasi ning inimesed ei lase end poliitikutel lollitada.

Üks vastus

  1. […] Inimohvrite arvult kas 3. või osadel hinnangutel isegi 2. kohal on Mount Pelee kuuma tuhapilve tagajärjel Martinique saarel aastal 1902 hukkunud 25000-40000 inimest, millest ka juba pikemalt kirjutasin. […]

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: